Sākot ar 1991. gadu Latvija un tās iedzīvotāji pakāpeniski iekļāvās starptautiskajā sistēmā un kļuva par politiskās, ekonomiskās un sociālās globalizācijas procesa dalībniekiem.
Pēc neatkarības atgūšanas viens no Latvijas nozīmīgākajiem ārpo¬litiskajiem mērķiem bija iestāties starptautiskajās organizācijās un kļūt par pilntiesīgu starptautisko attiecību dalībnieci. Šobrīd Latvija ir kļuvusi par dalībval¬sti sekojošās organizācijās: Apvienoto Nāciju Organizācija, Eiropas Savienība, NATO, Pasaules Tirdzniecības organizācijas Eiropas Drošības un sadčirbības organizācija.
Deviņdesmito gadu sākumā Latvija aktīvi iesaistījās arī dažādu reģionālo organizāciju darbībā, piemēram, Baltijas Asambleju, Baltijas Ministru padomi, Baltijas jūras valstu padomi un Baltijas jūras Parlamentāro konferenci.
Latvija kā jauna valsts (laika posmā no 1994. līdz 1999. gadam ) saņēma starptautisku divpusējo un daudz¬pusējo palīdzību - 552 miljonus ASV dolāru. Sākotnēji svarīgākie sniegtās palīdzības mērķi bija stabilizēt ekonomisko vidi un palīdzēt īstenot tirgus reformas, bet vēlāk tautsaimniecī¬bas sektoru atveseļošana un izglītības jomas attīstības veicināšana.
Kopš neatkarības atgūšanas Latvijā ienāk aizvien vairāk multinacionālo kompāniju un pieaug ārvalstu investīciju apjoms. Latvijā kopumā ir investējušas 122 valstis. Latvijā visvairāk investē Zviedrija, Vācija, Igaunija, ASV, Dānija un Krievija.
Latvijā nozīmīgu lomu spēlēja ne tikai neatkarības atgūšanas fakts, bet arī pakāpe¬niska iesaistīšanās starptautiskajās organizācijās.