Klasicisms
17.-19.gs
Pazīmes: idealizācija, racionālisms, balstās uz antīkās literatūras principiem, slavē tikumu, nosoda netikumus, vietas un laika likums
Autori: Moljērs, Ž.de la Fontēns, P.Kornejs
Žanri: traģēdija- pamatā nesamierināms konflikts ar neuzvaramu pretinieku, kas varonim sagādā traģiskas ciešanas vai liek iet bojā. Oda- svinīgs slavinājuma dzejolis. Komēdija, satīta, fabula.
Apgaismes reālisms
18.gs
Pazīmes: pozitīvā/negatīvā tēlojums, atrisinājumā pozitīvo tēlu atalgo par ciešanām, labais ir labais vienmēr, bet ļaunais ir apstākļu nosacīts
Autori: Voltērs, F.Šillers, G.Lesings.
Žanri: drāma- dramaturģijas žanrs, kurā attēlots sarežģīts un nopietns konflikts, sasprindzināta cīņa. Romāns- raksturīga izvērsta tēlu sistēma, sarežģīta kompozīcija, plašs, detalizēts vēstījums.
Sentimentālisms
18.gs.beigas-19.gs.sākums
Pazīmes: noliedz visu, kas raksturīgs klasicismam, prāts padara cilvēku par meli, bet jūtas ir patiesas, jūtelība, raudulība, patētiskums, vēstī 1.personā.
Autori: G.Jākobi, T.Grejs(Anglija), V.Gēte(Vācija), Ž.Ž.Ruso(Francija), V.Žukovskis, N.Karamzins(Krievija)
Žanri: elēģija- lirisks dzejolis ar skumju noskaņu, balāde- neliela, vienkārša dzejas dziesma, vēlāk dzejolis, kam raksturīgs kāda varoņdarba attēlojums, romance- īss, lirisks mīlas dzejolis, ceļojuma piezīmes, dienasgrāmata, memuāri, ģimenes un psiholoģiskais romāns.…