2. Īru kultūra
Gadsimtu gaitā īri pamazām zaudējuši savu valodu (mūsdienās oficiālo valsts valodu – īru (gēlu) valodu, zina apmēram 40 %, bet brīvi pārvalda un ikdienā izmanto tikai apmēram 10% iedzīvotāju Īrijas DR), tomēr īri saliedējās ap katoļu baznīcu, kas kļuva par īru nacionālās mentalitātes sastāvdaļu. 88,4 % ir Romas katoļi, pārējā daļa- protestanti, anglikāņi, kristieši, ateisti.
Īriem nepatīk mācīties valodas. Viņi apgalvo, ka pārvalda valodu, kuru zina visa pasaule, un ar to arī pietiek.
Īrus allaž raksturo kā mūzikas cienītājus un aizrautīgus stāstniekus. Bieži dēvēta par svēto un mācīto vīru zemi, Īrija bijusi dzimtene daudziem slaveniem, angļu valodā rakstošiem autoriem, piemēram, Beketam, Vaildam un Šovam. Īrija ir mājvieta arī daudzām starptautiski pazīstamām popmūzikas grupām un solistiem, piemēram, U2, The Corrs, Šainedai O’Konorai, Enyai, Westlife u.c..
Tipisks īrs ir samērā maza auguma un patumšiem vai rudiem matiem.
3. Īri, viņu komunikācija un uzvedība
Veikalu darbinieki vienmēr smaida un ir ļoti laipni, viesmīlīgi un izpalīdzīgi. Pircējiem ir tiesības veikalā meklēt, ko vien vēlas, izcilāt preces un nesalikt tās atpakaļ. Ja kāda prece nokrīt uz grīdas, pircējs mierīgi pārkāpj pāri un aiziet. Veikala darbinieku pienākums nav tās pacelt un sakārtot.
Valsts iestādēs parasti strādā gados vecāki cilvēki, tāpēc klientu apkalpošana ir lēnāka. Viņi pat darba laikā atļaujas mazliet atpūsties, ja ir noguruši. Apmeklētāji tāpēc neceļ iebildumus, jo tā ir parasta lieta.
Īrijā nekad neiet priekšā rindai, bet stāties rindas galā. Nekad arī autobusā vai vilcienā nekāpt, neievērojot rindu. Taksometrā iekāpt pa aizmugures durvīm vadītājam pretējā pusē.
…