Kultūrsensitīva profesionāla darbība ir profesionāla darbība, kad tiek atzīta un respektēta kultūru daudzveidība. Tas ir svarīgi katra uzņēmēja interesēs zināt, kā darbinieks jūtas, ko viņš domā par profesionālo darbību un veicamo darbu, par cilvēkiem, ar kuriem kopā viņš strādā, un cilvēkiem, kas ir viņa sniegtā pakalpojuma saņēmēji, mainās darba motivācija un arī darba kvalitāte, no tā ir atkarīgs gan mikroklimats organizācijā, gan uzņēmuma attīstības iespējas.
Katrā darbā ir jābūt un to ir jāuzsver, ka darba biedriem ir jāpieņem un jāciena citas etniskās grupas pārstāvji. Kultūru dialogu darbības principi koncentrējas:
1. uz atvērtību pret citādo;
2. uz cieņu pret atšķirīgo;
3. uz vienlīdzības nodrošināšanu;
4. uz cīņu ar diskrimināciju.
Mijiedarbības un savstarpējā atklājumu procesā katrs cilvēks var sevi piepildīt - personiski, sociāli un globāli. Kultūrsensitīvu profesionālu darbību var salīdzināt ar ceļu, kurā ir dažādi posmi, kas vienlaicīgi ir arī interešu aspekti, pie kuriem jāstrādā.
Kas ir pamatā tam, lai varētu skatīties uz atšķirīgo pozitīvi? Izpratne par to, ka mūsu pašu kultūra ir atšķirību sajaukums, sociālā un kultūras realitāte ir atšķirību savienojuma rezultāts un ka ir jāizmanto iespējas, ko mums sniedz šāda realitāte.
Konkrētās lomas nosaka katras darbības mērķi un uzdevumi: Ir jāveido attieksme pret cilvēkiem, kas pieder pie citas etniskās grupas, un tieši šīs piederības dēļ ir pakļauti diskriminācijas riskam, pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, pret pretējo dzimumu vai maziem bērniem.
Jāprot risināt konfliktsituācijas, nevairoties no nepieciešamiem konstruktīviem kompromisiem, tostarp neatgādinot par sen neatrisinātiem konfliktiem.
…