NN priekšmetu nedrīkst sajaukt ar rīkiem un līdzekļiem, ar kuru palīdzību NN tiek izdarīts. NN rīki (šaujamierocis) un līdzekļi (nauda kā kukulis) nekādi nav saistāmi ar intereses saturu, kuru apdraud NN. Ar tiem notiek vienīgi iedarbība uz nodarījuma priekšmetu vai cietušo, vai citādi tiek kaitēts likumīgai interesei.
Ir trīs NN veidi atkarībā no apdraudēto interešu apjoma:
a) vispārējais - visu to interešu kopums, ko aizsargā KL;
b) grupas – tādas pašas vai vienveidīgas intereses, kuras apdraud kāds NN. Grupas objekts dod iespēju klasificēt krimināltiesiskās normas pēc apdraudēto interešu satura un savstarpējās saistības. KL sevišķajā daļā NN, kas apdraud tādas pašas vai vienveidīgas intereses, apvienoti atsevišķās nodaļās.
c) tiešais – tās intereses, kuras apdraud konkrēta veida NN. Tajā ietilpst tā konkrētā interese vai vairākas savstarpēji saistītas intereses, kuras tieši apraud NN un tās jau aizsargā konkrēta krimināltiesiskā norma. Tiešais objekts ir šaurāks nekā grupas objekts, jo nodarījums vērsts pret atsevišķu, konkrētu interesi. Tas dod pamatu atrast pareizo krimināltiesisko normu vienas NN grupas ietvaros. Tajos gadījumos, ja tiek apdraudēti vairāki dažādi NN tiešie objekti, kas ietverti vienā NN sastāvā, ir jāatrod galvenais konkrētā nodarījuma objekts:
- tieais galvenais objekts – tās intereses, kuras, izdarot noteikta veida NN, vienmēr tiek apdraudētas, jo tieši šo interešu aizsardzībai ir izveidota attiecīgā krimināltiesiskā norma;
- papildus tiešais objekts – tādas intereses, kas citā gadījumā ir patstāvīgs kāda NN objekts, bet konkrētajā reizē atbilstīgi KL normas uzbūvei vienlaicīgi ar nodarījuma galveno tiešo objektu tiek aizsargāts tikai tāpēc, ka arī tām ar NN neizbēgami tiek nodarīts kaitējums. Tā iekļaušana nodarījuma sastāvā neveido jaunu NN veidu, bet pārsvarā gadījumu liecina par attiecīgā NN paaugstinātu kaitīgumu, paredzot bargāku sodu sankcijā.
2) NN objektīvā puse – nodarījuma ārējās izpausmes pazīmju kopums, kas tiek realizēts kā prettiesiska uzvedība darbības vai bezdarbības veidā, un nodara kaitējumu ar KL aizsargātām interesēm vai rada šāda kaitējuma nodarīšanas reālas briesmas. NN obligātās pazīmes ir prettiesiska darbība vai bezdarbība.
Darbība ir personas apzināti aktīva, kaitīga un prettiesiska uzvedība, ar ko tiek realizēta šīs personas griba un tā rezultātā tiek izdarīts KL paredzēts interešu apdraudējums. Darbība kā cilvēka uzvedības ārējā izpausme ir viņa aktīva iejaukšanās apkārtējās pasaules notikumos, parādībās un norisēs. NN var izpausties vienīgi tādā cilvēka uzvedībā, kas iedarbojas uz konkrētām interesēm, nodarot tām kaitējumu vai radot situāciju, ka varētu tikt nodarīts kaitējums. Par darbību krimināltiesiskā nozīmē neuzskata vienīgi tādu apzinātu darbību, kas izdarīta, pakļaujoties nenovēršamiem dabas spēkiem vai arī tādas nepārvaramas fiziskas piespiešanas rezultātā, kas pilnīgi paralizējusi cilvēka gribu. Ar darbību jāsaprot arī tie procesi, kurus vada un izmanto cilvēks. Prettiesiskās darbības satura atklāšanai bieži tiek izmantotas blanketās dispozīcijas (tiek noteikta atbildība par cilvēka kādas uzvedības noteikumu pārkāpšanu).…