1. NN sastāvs, tā pazīmes un veidI
NN sastāvs ir Krimināllikumā paredzēto visu objektīvo un subjektīvo pazīmju kopums, kas ir nepieciešams un reizē arī pietiekams, lai personas kādu darbību/bezdarbību varētu atzīt par noteikta veida noziedzīgu nodarījumu. NN sastāvu raksturo prettiesiskums.
NN pazīmes, kuras ir kopīgas visiem vai vairākiem sastāviem ir izteiktas KL vispārīgās daļas normās, savukārt KL sevišķās daļas pantu dispozīcijas satur pabeigtu noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmes. Turklāt jāatzīmē, ka NN sastāvs ir arī tādu personu darbībās vai bezdarbībā, kuras tikai gatavojušās izdarīt vai mēģinājušas izdarīt NN, vai bijušas NN organizētājas, uzkūdītājas vai atbalstītājas.
Ievērojot NN izdarīšanas reālās izpausmes apstākļus un to izdarījušo personu īpašības, NN sastāva jēdziena kopīgās pazīmes tiek sadalītas divās grupās – objektīvo pazīmju kopums un subjektīvo pazīmju kopums.
NN sastāva elementi: (NN elementi ir krimināltiesību teorijā pieņemto nodarījuma sastāvu četru pazīmju sistēmu apvienojums pēc to kopīgajām pazīmēm).
1) NN objekts –
Krimināltiesībās noziedzīgā nodarījuma objekts iedalās atkarībā no tā, cik plaši ir apdraudētas intereses un cik lielā apjomā tās ir ietvertas objekta saturā, tāpēc izšķir:
vispārējo objektu, (kopējs visiem nodarījumiem — tas ir visu interešu kopums, ko aizsargā Krimināllikums);
grupas objektu (tādas pašas vai viena veida un savstarpēji saistītas vairākas intereses, kuras apdraud vesela nodarījuma grupa);
tieðo objektu (intereses, ko apdraud konkrēta veida nodarījums).
tieðais galvenais objekts – tās intereses, kuras, izdarot noteikta veida NN, vienmēr tiek apdraudētas, jo tieši šo interešu aizsardzībai ir izveidota attiecīgā krimināltiesiskā norma;
papildu tieðais objekts – tādas intereses, kas citā gadījumā ir patstāvīgs kāda NN objekts, bet konkrētajā reizē atbilstīgi KL normas uzbūvei vienlaicīgi ar nodarījuma galveno tiešo objektu tiek aizsargāts tikai tāpēc, ka arī tām ar NN neizbēgami tiek nodarīts kaitējums. Tā iekļaušana nodarījuma sastāvā neveido jaunu NN veidu, bet pārsvarā gadījumu liecina par attiecīgā NN paaugstinātu kaitīgumu, paredzot bargāku sodu sankcijā.
Tātad, objekts ir tās intereses, kuras tiek aizsargātas ar likumu un šīm interesēm var tikt vai tiek nodarīts kaitējums.
NN objektu nedrīkst sajaukt ar NN priekðmetu, kas ir materiālais priekšnosacījums, kura dēļ radusies un pastāv intereses. Interešu apdraudējums ir saistīts ar kaitējuma nodarīšanu nodarījuma priekšmetam. Kaitējums nodarījuma priekšmetam var izpausties prettiesiski rīkojoties ar lietu (zādzībā) vai to iznīcinot, bojājot. NN priekšmets ir cilvēka ārējā pasaulē objektīvi eksistējoša lieta, pret kuru tieši vērsts nodarījumus un līdz ar to tiek apdraudēts NN objekts. Par NN priekšmetu var būt runa tikai tajos gadījumos, kad kaitējuma nodarīšana nodarījuma objektam ir tieši saistīta ar iedarbību uz NN objektā ietilpstošu materiālās pasaules priekšmetu. NN priekšmets var būt un var arī nebūt uzrādīts konkrētā krimināltiesiskā normā.
NN priekšmetu nedrīkst sajaukt ar rīkiem un līdzekļiem, ar kuru palīdzību NN tiek izdarīts. NN rīki (šaujamierocis) un līdzekļi (nauda kā kukulis) nekādi nav saistāmi ar intereses saturu, kuru apdraud NN. Ar tiem notiek vienīgi iedarbība uz nodarījuma priekšmetu vai cietušo, vai citādi tiek kaitēts likumīgai interesei. …
Biļešu jautājumi - Noziedzīga nodarījuma sastāvs, tā pazīmes un veidi;Objekts, subjekts, objektīvā puse, subjektīvā puse;Noziedzīga nodarījuma stadijas u.c.
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Krimināltiesības
Konspekts augstskolai28
-
Kriminālprocess, krimināltiesības. Civilprocess, civiltiesības
Konspekts augstskolai12
-
Pamatsodu tabula. Krimināltiesības
Konspekts augstskolai2
-
Krimināltiesības. Sevišķā daļa
Konspekts augstskolai48
-
Krimināltiesības. Jaunieši un kriminālnoziegumi
Konspekts augstskolai7