1.Krimināltiesību jēdziens, sistēma un uzdevumi.
Krimināltiesības ir tiesību nozare, kas apvieno tiesiskas normas, kuras nosaka kriminālatbildības un atbrīvošanas no kriminālatbildības un soda vispārējos principus, nosacījumus un pamatus, kā arī nosaka kādi nodarījumi ir noziedzīgi nodarījumi, kādi sodi, kā arī citi krimināltiesiskas iedarbības līdzekļi piemērojami personām, kas ir izdarījušas noziedzīgus nodarījumus. Crime (lat. val) - noziegums. Ar to saistītās zinātnes:# krimināltiesības # kriminālprocess # kriminālistika # kriminoloģija # soda izpildes tiesības.
Krimināltiesības ir zinātne par noziegumiem un sodiem. Krimināltiesības nosaka kādas rīcības ir noziedzīgas. Kriminālistika ir visnotaļ praktiska zinātne - pierādījumu meklēšana un fiksēšana. Apjoma ziņā - ļoti liela. Kriminālprocess - nosaka izmeklēšanas un iztiesāšanas tiesiskos pamatus. Kriminoloģija pēta noziedzību, noziedznieka personību, pēta noliegumu, noziedzības cēloņus un veicināšanas apstākļus. Pēta iespējamās pretdarbības noziedzīgai darbībai.
Krimināltiesības kā likumdošanas nozare - likumdevēja izdota normu sistēma, kas nosaka kriminālatbildības pamatu un principus, par noziedzīgiem atzītos nodarījumus, kā arī soda veidus un apmērus, kas draud par tiem.
Krimināltiesības kā publisko tiesību nozare – regulē attiecības starp personu, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, un valsti kompetentu iestāžu personā. Regulēšana notiek - piedraudot ar sodu, piemērojot sodu.
Krimināltiesības kā tiesību zinātnes nozare - pēta krimināltiesību iedarbības un piemērošanas pilnveidošanas iespējas.
Krimināltiesību Uzdevumi 1.Teorētiska likumu skaidrošana 2. Likuma piemērošanas prakses vispārināšana 3. Likuma profilaktiskās un audzinošās nozīmes izpēte 4. Vēsturisku un citu valstu likumu izpēte u.c.…