Krimināltiesības un to principi.
KT kā patstāvīga tiesību nozare ir vienveidīgu normu kopums, kas nosaka krim. atbildības pamatu un principus, par atzītiem noz. nod. un par to izdarīšanu paredzētos sodus.
Kr. tiesības ir publisko tiesību nozare, kas regulē attiecības starp personu, kas vainīga nodarījuma izdarīšanā, piedraudot ar sodu un piemērojot sodu valsts vārdā.
Kā tiesību zinātnes nozare kr. KT pēta noziedzīgu nodarījumu un sodu tiesisko reglamentāciju.
Principi:
1)Likumības princips – nosaka nacionālo normu atbilstību starptautiskajām tiesībām un Satversmei, izslēdz krim.likuma piemērošanu pēc analoģijas;
2)Vainīguma princips – nav noziedzīga nodarījuma bez vainas;
3)Taisnīguma princips – soda individualizācija – nevar 2x sodīt par vienu noz. nodarījumu;
4)Humānisma princips – paredz krim.atbildību izslēdzošus apstākļus un izpaužas iespējā atbrīvot personu no krim.atbildības un soda;
5)Personīgas atbildības princips – par izdarīto noziedz. Nodarījumu soda tikai vainīgās fiziskās personas;
6)atbildības nenovēršamības princips – katrs un jebkurš atbild par katru un jebkuru noz. Nodarījumu.
2. Atbildību pastiprinošie apstākļi.
Atbildību pastiprinošais apstāklis ir tad, ja noz. nod ir izdarīts: 1)atkārtoti vai veido noz. nod. recidīvu; 2)personu grupā; 3)Launprātīgi izmantojot dienesta stāvokli vai citas personas uzticību; 4)noz. nod. izraisījis smagas sekas; 5)mantkārīgu tieksmju dēļ; 6)attiecībā pret grūtnieci, pret pers., kas nav sasniegusi 15 gadu vecumu, vai pret pers., izmantojot tās bezpalīdzības stāvokli vai vecuma nevarību, kā arī izmantojot pers. dienesta, materiālo vai citādu atkarību no vainīgā; 7)alkohola, narkotisko, psihotropo vai citu apreibinošu vielu ietekmē un 8)nepatiesu ziņu sniegšana par citas pers. it kā izdarītu noz. nod., lai tādā veidā panāktu sava soda samazināšanu.
…