1. Miesas bojājuma (MB) jēdziens. Tīša smaga MB (TSMB) jēdziens, pamatsastāva un kvalificējošās pazīmes. Smags MB kā citu noziedzīgu nodarījumu (NN) satāvu elements.
Par miesas bojājumiem sauc cilvēka organisma audu, orgānu un sistēmu anatomiskos bojājumus vai funkcionālus traucējumus, kas radušies fizisku, ķīmisku, bioloģisku, psihisku iedarbību rezultātā. Miesas bojājumiem pielīdzina arī traumas rezultātā radušās slimīgus organisma stāvokļus.
125.pants. Tīšs smags miesas bojājums(BA 3-12 gadiem pol.kontr.līdz3g vai bez, ja 3.d- neuzmanības dēļ ciet. Nāve BA 3-15g un p.k.līdz3g vai bez)
Materiāls sast. Smaga miesas boj. izdarīšanas kvalif. paz.: 1) darbības izdarītas sakarā ar to, ka cietušais vai viņa tuvinieks izpildījis savus dienesta vai profesionālos pien. vai piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nod. novērš. vai pārtr., vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas izmeklēšanā: 2) tās izd.pret divām vai vairākām pers.; 3) vairāku pers.dzīvībai vai veselībai bīstamā veidā; 4) tām bijis mocīšanas vai spīdzināšanas raksturs; 5) tās izdarīj. pers. grupa; 6) tās izd.pers., kas agrāk izd. slepk., nodarījusi tīšus smagus miesas boj., izņemot slepk. vai smagus m.boj., kas izd. stipra psihiska uzbudin. stāv. vai pārkāpjot nepieciešamās aizstāvēšanās rob. vai pers.aiztur. nosac.; 7) tās izd. pers., kas ievietota aizturēto, iepr. apciet. vai ieslodz. vietā;.
O - cilv. veselība ar ko saprot organisma dabisko stāvokli, orgānu un audu normālu funkcionēšanu.OP - prettiesisks kaitējums citas personas veselībai (aktīva darbība vai bezdarbība – apzināta, pasīva uzvedība, kas izpaužas tai uzlikto pienākumu nepildīšanā). S - ikv. fiz. un piesk. pers, kas līdz noz. izdar. brīdim sasn. 14 g.v. SP - gan nodoms, gan neuzmanība., ja tas izraisījis 1 no pazīmēm ( Ar tiesmedicīniskā eksperta atzinumu) dzīvibas apdraudējums, redzes, dzirdes zaudēšana, kāda orgāna vai tā f-ju zaudēšana, psihisks veselības traucējums, citāds veselības traucējums, ja tas- saistīts ar vispārējo darbspēju paliekošu zaudēšanu ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā; - izraisījis grūtniecības pārtraukšanu vai; - izpaudies nelabojamā sejas izķēmojumā.
Tīša smaga miesas bojājuma (TSMB) norobežošana no nonāvēšanas aiz neuzmanības. Nonāvēšana aiz neuzmanības (max- 2.d. BA līdz 5 gadiem) ir mazāk smags noziegums, TSMB – smags vai sevišķi smags noziegums. Objekts – nonāvēš aiz neuzman – cilvēka dzīvība, TSMB – vēl papildus cilvēka veselība. Subjektīvā puse – Nonāvēšanā aiz neuzmanības ir neuzmanība, bet TSMB – nodoms (tiešs vai netiešs), vai attiecībā uz sekām tikai neuzmanība panta 3.daļā – TSMB nodarīšana, kas vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei.
Ja smags MB nodarīts mantkārības nolūkā iegūt cietušā mantu, nadarījums kvalificējams pēc KL 176.p.4d. (laupīšana).
Ja izvarošanas procesā nodarīti MB var kvalificēt pēcKL 159p.3.d., ja smagi MB radījuši KL 125.p. paredzētās sekas, jākvalificē pēc kopības kā dzimum noziegums un noziegums pret personu (KL 159. un 125.panti)ja smagi MB nodarīti pēc izvarošanas jākvalificē kā NN kopība 159p. attiecīgā daļa un 125.pants.
Ja huligānisku darbību rezultātā cietušajam nodarīts smags MB- kvalificē kā 2 NN kopību 231.2d. un 125.p.
Nodarījums kvalificējams pēc NN kopības ja smags MB izdarīts, veicot uzbrukumu ieslodzījuma vietā administrācijai vai ieslodzītajiem, apsargiem bēgot no aizturēšanas, apcietinājuma, ieslodzījuma vietām, ja amatpersona pārsniegusi dienesta pilnvaras u.c. Par kvalificētu smagu MB nodarīšanas veidu tiek atzītas arī darbības(bezdarbība), kurām bijis mocīšanas vai spīdzināšanas raksturs.
Pastiprināta atbildība šajā pantā, tātad kvalificējošās pazīmes- 1)cietušais vai viņa tuvinieks pildījis savus dienesta vai profesionālos pienākumus vai piedalījies noziedzīga vai prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas izmeklēšanā, 2)MB nodarīti 2 vai vairākām personām, 3)izdarīti vairāku personu dzīvībai vai veselībai bīstamā veidā, 3)bijis mocīšanas vai spīdzināšanas rakturs, 4)nodarījusi personu grupa, 5)atkārtoti, 6)ja nodarījusi persona, kas ievietota aizturēto turēšanas, iepriekšēja apcietinājuma vai ieslodzījuma vietā, 7)ja rezultātā vainīgā neuzmanības dēļ iestājusies cietušā nāve.
2. Izvarošanas jēdziens, pamatsastāva un kvalificējošās pazīmes. Izvarošanas norobežošana no citiem saskarīgiem noziegumiem.
…
Krimināltiesību eksāmena jautājumu konspekti, ir viegli sagatovoties eksāmenam
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Krimināltiesības
Konspekts augstskolai28
-
Kriminālprocess, krimināltiesības. Civilprocess, civiltiesības
Konspekts augstskolai12
-
Pamatsodu tabula. Krimināltiesības
Konspekts augstskolai2
-
Krimināltiesības. Sevišķā daļa
Konspekts augstskolai48
-
Krimināltiesības. Jaunieši un kriminālnoziegumi
Konspekts augstskolai7