1.KT jēdziens Krimināltiesības var iedalīt trijos veidos:1.likumdošanas nozare – likumdevēja izdota normu sistēma, kas nosaka kriminālatbildības pamatus un principus, kā arī nosaka par noziedzīgiem atzītos nodarījumus, kā arī soda veidus un apmērus, kas par tiem draud; 2.publisko tiesību nozare- regulē attiecības starp personu, kas ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu un valsti kompetentu iestāžu personā; 3.krimināttiesības ir tiesību zinātņu nozare, kas pēta krimināltiesību iedarbības un piemērošanas pilnveidošanas iespējas.
2.KT uzdevumi 1.teorētiska likumu skaidrošana;2.likumu piemērošanas prkases vispārināšana;3.likumuprofilaktiskās un audzinošas nozīmes izpēte;4.vēsturisku un citu valstu likudošanas izpēte.
3.KT principi
Princips-vadošās idejs, kas jāievēro visiem.
1.Vienlīdzības pr.- ietver ideju- „likums visiem viens”;
2.Likumības pr.- 1.p.1.d. nosaka, ka sodāmi ir tikai tādi nodarījumi, kuri ir paredzēti likumā. Ietver ideju- likumam jāatbilst Satversmei. KT normām jāatbilst starptaut.normām. Likums nav piemērojams pēc analoģijas;
3.Atbildības neizbēgamības pr.- ikvienam jāatbild par savu izdarīto noziegumu;
4.Vainīguma pr.- (KL 1.p.1.d.) nevar runāt par nodarījumu, ja persona ir nevainīga. Nav nodarījuma bez vainas- Nullum crimen sine culpa (lat.val.);
5.Humānisma pr.- likumā paredzēti tādi sodi, kas nav saistīti ar b/atņemšanu, piespiedu darbi. Personu ir iespējams atbrīvot no k/atb.
6.Taisnīguma pr.- nedrīkst 2X sodīt par 1 un to pašu nodarījumu.
4.KT funkcijas
KT funkcijas
4 darbības virzieni
1.Aizsargājošā f-ja- ar saviem specifiskajiem instrumentiem nosaka un aizsargā;
2.Regulējošā f-ja- KT regulē nodarījuma rezultātā radušās attiecības;
3.Brīdinošā jeb preventīvā f-ja- (prevents- aizsargāt kaut ko no kaut kā):…