1.Noziegumu pret cilvēci, genocīda, noziegumu pret mieru un kara noziegumu jēdziens un pazīmes.
Genocīds (KL 71.pants)
-burtiski: dzimtas, cilts iznīcināšana. KL- tīša darbība nolūkā pilnīgi vai daļēji iznīcināt kādu nacionālu, etnisku, rases, sociālu, noteiktas kopīgas pārliecības vai ticības cilvēku grupu kā tādu, šādas grupas locekļus nogalinot, nodarot viņiem dzīvībai vai veselībai bīstamus miesas bojājumus vai novedot viņus līdz psihiskai saslimšanai, tīši radot viņiem tādus dzīves apstākļus, kas pilnīgi vai daļēji šos cilvēkus fiziski iznīcina, lietojot līdzekļus, kuru mērķis ir novērst bērnu dzimšanu šādā grupā, vai nododot bērnus piespiedu kārtā no vienas cilvēku grupas otrā.
No objektīvās puses genocīds izpaužas kā pantā un ANO 1948.g.konvencijas “Par genocīda novēršanu un sodu par to” 2.pantā norādītās darbības. Formāls sastāvs. Sevišķi smags noziegums.Subjektīvo pusi raksturo tiešs nodoms ar mērķi iznīcināt cilvēku grupu noteiktu pazīmju dēļ.
Noziegumi pret mieru (KL 72.pants)
Noziegumi pret mieru izpaužas kā bruņotas agresijas plānošana, gatavošana, tās izraisīšana, piedalīšanās tajā; agresīva kara vešana, pārkāpjot Latvijas Republikai siastošos starptautiskos līgumus; piedalīšanās sazvērestībā ar nolūku izdarīt iepriekš minētos noziegumus.
Sevišķi smags noziegums. Formāls sastāvs.Izpilda ANO 1984.gada “Deklarāciju par tautu tiesībām uz mieru”.
No Objektīvās puses- aktīvas minētās darbības. Agresija- valsts bruņoto spēku uzbrukums vai citāda bruņoto spēku pielietošana veidā, ko nepieļauj ANO statūti, pret citas valsts suverenitāti, teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību. Nozieguma subjekts- personas, kas ieņem augstāko varu valstī, tātad reāli var būt agresijas izraisītāji. No subjektīvās puses noziegumu raksturo tiešs nodoms.…