1. Kriminālprocesa jēdziens, uzdevumi un mērķi.
Kriminālprocess ir:
a) likumā noteikta izziņas iestāžu, prokuratūras un tiesas (tiesneša) darbība, lai noskaidrotu, brīdinātu, ātri un pilnīgi atklātu noziedzīgu nodarījumu, noskaidrotu vainīgo, pierādīt noziedzīga nodarījuma esamību un nodrošinātu likumu pareizu piemērošanu, lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta, bet neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts, kā arī;
b) līdz ar šo darbību izveidojušās tiesiskās attiecības starp iestādēm un personām, kas piedalās procesā.
Kriminālprocesa uzdevumi ir:
a)noskaidrot ātri un pilnīgi atklāt noziedzīgu nodarījumu;
b)noskaidrot vainīgos noziedzīgā nodarījumā;
c) nodrošināt, lai neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālās atbildības un notiesāts. Kriminālprocesa mērķis:
a)panākt, lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta;
b)nodrošināt, lai neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālās atbildības un notiesāts.
Latvijas KPK 2.pants. Kriminālprocesa uzdevumi
Kriminālprocesa uzdevums ir
ātri atklāt noziedzīgus nodarījumus
pilnīgi atklāt noziedzīgus nodarījumus
noskaidrot vainīgos
nodrošināt likumu pareizu piemērošanu
lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta un neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts.
KPL 1.pants
Kriminālprocesa likuma mērķis ir noteikt tādu kriminālprocesa kārtību, kas nodrošina efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē.
2. Kriminālprocesa stadiju jēdziens, to veidi.
KRIMINĀLPROCESA STADIJAS
KP darbība dalās atsevišķos posmos, no kuriem katram = savs uzdevums, tiesiskie līdzekļi tā sasniegšanai. KP posmus sauc par stadijām. Iedalījums stadijās sekmē pēctecību un nākošas stadijas nākamā posma rezultātu. Kopīgais visu KP stadiju uzdevums – patiesības noskaidrošana KP. Stadijas kopumā izveido KP sistēmu. Katra stadija noslēdzas ar procesa virzītāja / tiesīgās amatpersonas pieņemtu procesuālu aktu, kas rezumē šīs stadijas rezultātu ( piemēram, lēmums par krimināllietas izbeigšanu, apsūdzības raksts, lēmums par apsūdzētā nodošanu tiesai, spriedums ).…