Krievu operas attīstības aina ir sarežģīta un daudzveidīga. Krievu klasiskās operas veidošanās notika 18. gs. 70. gados, tā radusies klasiskās itāliešu, franču un vācu operas ziedu laikā. Krievu mūzikā jau kopš 19. gs. bija radīti nacionālās klasiskās operas šedevri (Gļinkas, Čaikovska, Musorgska, Borodina un Rimska-Korsakova operas), kas iegājuši visas pasaules mākslas zelta fondā, turpretī citām tautām Krievijas teritorijā operas māksla attīstības aina bija savādāka.
Pirmās krievu operas bija lugas ar darbības gaitā iesaistītām mūzikas epizodēm. Komponisti plaši izmantoja tautas dziesmu melodijas, to apdares par pamatu operām. Krievu mūzikā šādas izrādes bija sastopamas 18. gs. beigās un 19. gs. Pašā sākumā.
Līdzās komiskajai operai 18. gs. radās arī citi operas žanri. 1790. gadā galmā notika izrāde ar nosaukumu „Oļega valdīšanas sākums”, kuras teksta autore bija ķeizariene II, bet mūziku sacerējuši Kanobio, Sarti, un Paškevičs. To var uzskatīt par pirmo vēsturiskā žanra paraugu krievu operas mākslā.…