Finanses – apvieno pārdošanas, ražošanas nodaļas, kas ļauj uzņ-a vadītājam pieņemt lēmumus, kas palielina uzņ-a rentabilitāti;
Karjeras iespējas finanšu jomā var definēt 2 daļas: 1). finanšu pakalpojumi – ir joma, kas ir saistīta ar konsultācijām, ar finanšu produktu sniegšanu privātpersonai, uzņ-iem, ka arī valsts institūcijām. 2). finanšu vadība – ir saistīta ar finanšu menedžera pienākumiem uzņ-ā. Finanses piesaistīšana, budžeta sastādīšana, krājumu pārvaldīšana.
Finanšu menedžera galvenie pienākumi: 1. Veikt finanšu analīzi un plānošanu; 2. Pieņemt investēšanas lēmumus; 3. Pieņemt finansēšanas lēmumus. Finanšu menedžeriem ir jābūt spējīgiem pielietot ekonomisku teoriju.
Pastāv 2 atšķirības starp grāmatvedību un finansēm: 1. Finansēs uzsvaru liek uz naudas plūsmu. Grāmatvedība liek uzsvaru uz peļņas vai zaudējuma aprēķinu. 2. kamēr grāmatvedis velta savu uzmanību datu vākšanai, sagatavoties pārskatus, veic papildus aprēķinus un pieņem lēmumus.
Finanšu vadītāja mērķis: Daudzi uzskata, ka uzņ-a īpašnieka un finanšu vadītāja mērķis ir peļņas maksimizēšana.
Rentabilitātes princips: raksturo uzņ-a panākumus, peļņas gūšanu. Tas ir starpība starp peļņu un kaut kādu citu rādītāju, kas ietekmē peļņas lielumu (aktīvi, ieņēmumi, pašu kapitāls).
1. komerciāla rentabilitāte - Rk – parāda, cik daudz santīmu peļņas uzņ-s ir ieguvis no viena neto apgrozījumu lata. Rk = Peļņa / Neto apgrozījums
2. Aktīvu vai kapitāla rentabilitāte – ROA – parāda, cik daudz santīmu peļņas uzņ-s ie guvis no viena aktīvu (investīciju) lata. ROA = Peļņa / Vid.aktīvi ; Vid.aktīvi = Aktīvi gadu sakumā + Aktīvi gadu beigas / 2 ; Ak = neto apgroz. / vidēji aktīvi ----> Ak – aktīvu aprite ----> to parāda aktīvu efektivitāti, ar kādu uzņ-s izmanto savus aktīvus, lai radītu ieņēmumus. …