Kā veidojas makroekonomiskais līdzsvars. Atspoguļojiet arī grafiski.
Ir ļoti svarīgi, lai valstī veidotos makroekonomiskais līdzsvars, jo, ja tas neveidojas, tad makroekonomika var nonākt līdz ļoti nopietnām problēmām. Līdzsvars starp koppieprasījumu un koppiedāvājumu nodrošina stabilu tālāko attīstību. Tātad, var secināt, ka makroekonomisko līdzsvaru veido -
koppieprasījums – modelis, kas rāda sakarību starp nacionālās ražošanas un pakalpojumu apjomu un cenu vidēji svērto līmeni. Jāpiezīmē, ka, kaut arī šeit pastāv sakarība – jo zemākas cenas, jo lielāks pieprasījums – tomēr, zīmējot grafiku, vērā tiek ņemts arī tas, ka visi pārējie faktori (ienākumi u.c.) mainās. Koppieprasījumu iespaido procentu likmes efekts (jo augstāka procentu likme, jo lielās pieprasījums pēc skaidras naudas, mazāks pieprasījums pēc elektronikas precēm, dzīvokļiem u.c. lielākām precēm); bagātības un naudas pirktspējas efekts – tā rezultātā var izraisīties liels koppieprasījuma pieaugums vai samazinājums; importa un eksporta un valūtas kursa efekts – citu zemju preču cenas var būtiski ietekmēt Latvijā ražoto produktu pieprasījumu.
koppiedāvājums – šeit mēs saskaramies ar dažādiem viedokļiem – Klasiķi domā, ka kopējais piedāvājums nemainās, jo tiek nodarbinātas visas jaudas un darbaspēks; Keinsisti apgalvo, ka ražošanas apjoms pieaug, cenām paliekot nemainīgām, jo cilvēki ir gatavi strādāt par zemu samaksu tādēļ, ka ilgi ir bijuši bezdarbnieki; atsevišķi tiek izdalīts arī augšupejas starpposms – posms, kas savieno keinsistu un klasiķu teorijas.…