1. 2005. gada 10. oktobī aizdomas par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu tika aizturēts I. Saltikovs. I.Saltikovs uzskatīja, ka viņa aizturēšana nav likumīga un iesniedza par to sūdzību prokuroram. Sūdzībā tika norādīts, ka pārkāptas I.Saltikova cilvēktiesības un kā pamatojums tika norādīts attiecīgs 1961. gada Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām pants. Prokurors sūdzību neizskatīja, nosūtīja to atpakaļ, pamatojot savu rīcību ar to, ka sūdzībā kā normatīvais akts, kuru sūdzētājs uzskata par pārkāptu, jānorāda Latvijas likums un atsauce uz starptautisku aktu nav pamatota, jo tos Latvijā nepiemēro.
1.Vai prokurora rīcība atbilst likuma prasībām?
2.Vai Latvijā ir piemērojami starptautisko tiesību akti un kāda ir to vieta kriminālprocesuālo
tiesību avotu hierarhijā?
2. 12.10.2005. Rīga par zādzības izdarīšanu tika aizturēts B. Sidorenko. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka viņš ir Baltkrievijas pilsonis. Ņemot to vērā, prokurors pieņēma lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, motivējot to ar argumentu, ka Latvijā nevar uzsākt kriminālprocesu par citas valsts pilsoņa izdarītu noziedzīgu nodarījumu un ja cietušajam ir kādas pretenzijas, viņam jāvēršas pārkāpēja pilsonības valstī.
1.Kā Jūs vērtējat prokurora rīcību un pieņemto lēmumu?
2.Izskaidrojiet jēdziena "likuma spēks telpā" jēgu un nozīmi Latvijas kriminālprocesuālajā
likumdošanā.
3.Uzrakstīt 2 piemērus :
tiesību piešķirošajām kriminālprocesuālajām tiesību normām; I
pienākumus uzliekošajām kriminālprocesuālajām tiesību normām;
aizliedzošajām kriminālprocesuālajām tiesību normām.
4. A Kalns izraisīja autoavāriju, tās rezultātā gāja bojā 2 personas. A. Kalns ir Kuldīgas rajona tiesas piesēdētājs, tāpēc kriminālprocess netika uzsākts.
1.Kā Jūs to vērtējat?
2.Kā šādā situācijā būtu jārīkojas? Kāpēc?…