Psiholoģija ir zinātne par psihes attīstības un funkcionēšanas likumsakarībām, par cilvēka un dzīvnieku uzvedību. Tā pēta iedzimtības, organisma fiziskā stāvokļa un apkārtējās vides ietekmi uz psihi.
Psiholoģija ir zinātne par mums pašiem; par to kā mēs redzam un izjūtam pasauli.
Psiholoģija ir zinātne, kas pēta psihiskās parādības un izmanto iegūtās zināšanas, lai izkoptu cilvēku spējas un darītu viņus apmierinātus ar dzīvi.
Psihe grieķu valodā nozīmē dvēsele.
1.Pirmszinātniskais etaps- zinātne par psiholoģiju sāka rasties ar 19.gs otrajā pusē. Pirms tam psiholoģisko ideju attīstība norisinājās filozofijas ietvaros. Psiholoģijas vēsturē ir leģenda par dieviem, kuri radījuši pasauli, taču cilvēku patiesību noslēpuši cilvēku sirdīs. Šajā etapā tā laika cilvēkam zināmie psihiskie procesi un stāvokļi tika piedēvēti dieviem. Mitoloģijā ir diezgan liels dievu skaits, kuri ir bijuši atbildīgi un regulējuši jūtas, atmiņu, domāšanu un citus tā laika cilvēkam piemītošus psihiskos apstākļus. Par savu rašanos psiholoģija var būt pateicīga grieķu mitoloģijai. Tajā ir mīts par to, kā Erots, Afrodītes dēls, iemīlējās skaistā, jaunā meitenē Psihē. Erota māte bija ļoti neapmierināta ar dēla vēlēšanos saistīt savu likteni ar mirstīgo zemes meiteni, nevis ar dievieti, tāpēc viņa lika Psihei izturēt dažādus pārbaudījumus, kuri cilvēkam bija neizpildāmi. Taču psihe tos izturēja ar citu dievu palīdzību.
2,Filozofiskais etaps:
Milētas skola:
• Faless- Milētas filozofijas skolas pamatlicējs. Par visa esošā reālo pamatu pasludina ūdeni, turklāt nevis kā šķidrumu vispār. Ūdens viņa uztverē ir visa esošā sākums un gals. Pēc Falesa pārliecības, cilvēka psihiskā pasaule, viņa domāšana, viņam apkārt esošā pasaule nav atrauti cits no cita. Tieši no Falesa laikiem sāk veidoties uzskats par cilvēka iekšējo pasauli, viņa psihisko fenomenu, ko nosaka pati matērija.…