Anatomiski fizioloģiskās īpatnības
1. Āda, mati, nagi:
• Ādā ir daudz receptoru, kas nodrošina pielāgošanos jaunajai videi. Vesela = gaiši sārta, gluda, samtaina, maiga.
Aizsardzības funkcija ir vāja, tāpēc ir svarīga kopšana. Ar ādu var uzņemt dažādas infekcijas (ja nepareiza kopšana).
Termoregulācija pavājināta, kas ir ādas lielās virsmas dēļ (salīdzinājumā ar masu) un CNS nenobrieduma dēļ.
Ādas piedalīšanās vielmaiņā ir nozīmīga. Ādas sintēzes funkcija labi attīstīta, UV staru ietekmē veidojas D vitamīns.
Ādas elpošana labi attīstīta – 800x labāka nekā pieaugušajiem (intensīva).
Jušana laba.
a) Plāna epiderma un raga slānis. Epidermā melinocīti – sintezē pigmentu – pasargā no UV stariem. Daudz asinsvadu un plašs tīklojums. Pigments ir izteikts uz sejas, ekstremitātēm, krūtīm un muguras.
b) Derma – biezāka par epidermu (bet 2-3x plānāka nekā pieaugušajiem), sastāvā daudz saistaudu, sviedru un tauku dziedzeri, matu folikuli, asins kapilāri. Saistaudi satur daudz elastīgo audu (bet vāji attīstīti). Sviedru dziedzeri pirmajos mēnešos ir vāji attīstīti – ekrīnie sāk funkcionēt 3.-4.mēnešos, apokrīnie pubertātē. Tauku dziedzeri ir attīstīti pilnībā (jau i/u). Tie izdala daudz sekrēta - vairāk uz galvas, sejas, muguras. Galvas daļā tie pasargā matu folikulus, palīdz augt un pasargā tos no izkrišanas. Sekrēcija uz ķermeņa pasargā no citu vielu iedarbība un unfekcijām. Pēdās, plaukstās un pirkstu starpās tauku dziedzeru nav. Norūdīšana veicina imunitāti un orgānu darbību.
c) Hipoderma – visdziļākais. Taukaudi tajā piešķir formu, saglabā ķermeņa siltumu. Taukaudi ļoti labi attīstīti – dziļās ādas krokas, apaļās formas, bieza kārta uz sejas (vaigi = Bišo spilventiņi), visplānākā kārta ir uz vēdera.
• Mati – pūciņas veidā klāj visu ādu. Uz galvas īsi, plāni un reti. Sāk izkrist 2-4 mēnešu vecumā. Tos nomaina biezāki, ar vairāk pigmentu, garāki mati.
• Nagus veido raga slānis. Sārti. Nagu attīstība norāda uz jaundzimušā brieduma pakāpi. Vasarā aug ātrāk nekā ziemā (dienā 0,1mm). Rokām aug ātrāk nekā kājām.
…