1.ekonomikas pamatproblēma, tās cēloņi un sekas.
Ekonomikas pamatproblēma ir ierobežotība, tas ir ierobežotie resursi un neļauj apmierināt visas cilvēka vajadzības. Tāpēc gan atsevišķs cilvēks, gan sabiedrība kopumā ir spiesti veikt izvēli. Nepieciešamību no vairākām iespējām izvēlēties vienu sauc par izvēles situāciju. Tātad ekonomikas pamatproblēmas cēlonis ir ekonomisko resursu ierobežotība un cilvēku vajadzību neierobežotība. Savukārt ekonomikas pamatproblēmas sekas ir nepieciešamība izvēlēties starp vairākām iespējām jeb tas, ka lai iegūtu vienu lietu mums jāatsakās no otras.
Vajadzība ir sajūta, kad kaut kas trūkst. Jebkuras sabiedrības saimnieciskā darbība ir saistīta ar noteiktu vajadzību apmierināšanu. Savukārt apmierinātas vajadzības rosina jaunu vajadzību rašanos.
Resursus, ko izmanto vajadzību apmierināšanai var iedalīt - dabas resursos, kapitālā, darba resursos un uzņēmējspējā. Manuprāt, svarīgi ir pieminēt, ka daži no šie resursiem ir ierobežoti, un daži no tiem ir neatjaunojami.
2.pareizas ražošanas priekšnosacījumi un ekonomiskuma princips, ražošanas iespēju līkne
Resursu ierobežotība nosaka, kas sabiedrība nevar ražot neierobežotu preču un pakalpojumu daudzumu. Tāpēc saimnieciskās dzīves dalībniekiem ir jāizvēlas, kuras preces un pakalpojumus ražot un no kurām atteikties. Jebkurā gadījumā, palielinot vienas preces ražošanas daudzumu ir jāatsakās no konkrēta daudzuma otras preces, tās sauc par alternatīvām jeb zaudēto iespēju izmaksām. Kā arī pieaugot pirmās preces ražošanas apjomam, palielinās arī tās alternatīvās izmaksas, kā rezultātā nepieciešams arvien vairāk resursu , lai palielinātu ražošanas apjomu – to sauc par resursu krītošo ražīgumu.
Parasti ar ekonomiskuma principu saprot ražošanas efektivitātes jēdzienu. Ražošanas efektivitāte ietver sevī sakarības starp ražošanas apjomu un izmaksām. Vienlaicīgi ekonomiskuma principu izsaka arī rentabilitātes jēdziens, kas ir peļņas un izlietotā kapitāla kvantitatīva sakarība.
Ražošanas iespēju līkne parāda visas preču ražošanas kombinācijas, pilnīgi izmantojot visus resursus. Ražošanas iespēju līknes analīze ļauj izdarīt secinājumu, ka jebkura izvēle, kas izdarīta, lai kaut ko iegūtu, ierobežoto resursu apstākļos neizbēgami izraisa nepieciešamību no kaut kā atteikties. Sakarības, ko parāda ražošanas iespēju līkne:
pieņemot, ka visi resursi tiek izmantoti pilnīgi un efektīvi, visi punkti uz šīs līknes parāda resursu izmantošanas robežu. Tādēļ šo līkni dēvē arī par ražošanas robežlīkni;
jebkurš punkts, kas atrodas no līknes pa labi, prasa lielāku resursu daudzumu, tādēļ tas nav realizējams;
jebkurš punkts, kas atrodas pa kreisi no līknes, liecina, ka visi resursi vai nu netiek izmantoti, vai arī tiek izmantoti neefektīvi;
palielinot viena produkta ražošanu ir jāsamazina otra produkta ražošana.…