Uzņēmējdarbības peļņas motīvs nemitīgi rosina meklēt un atrast faktorus, kas palielina peļņas masu un peļņas normu, kāpina saimniekošanas rentabilitāti un ražošanas resursu atdevi. Ietekmējošie faktori ir sekojoši:
• Skaitītāja palielināšanas faktors – pelņas masa ir būtiski atkarīga no
tirgus konjuktūras, no pieprasījuma un piedāvājuma samēra, no līdzsvara cenu līmeņu. Tā atkarīga arī no oligopola un monopola regulētā cenu līmeņa. Kā arī peļņas masa būtiski ir atkarīga no ieguldīto līdzekļu aprites ātruma (jo lielās to skaits gadā, jo lielās kapitāla procentu daudzums un uzņēmējspēju peļņa)
• Saucēju samazināšanas faktors – atkarīga no investīciju apmēriem,
kā arī šeit svarīga nozīme ir ieguldījumu aprišu ātrumam (jo lielāks uzņēmējdarbībā ieguldīto aprišu skaits gadā, jo ar mazākām investīcijām var saņemt noteiktu peļņas masu)
• Dabas aizsardzība – investīcijas dabas aizsardzībai nepalielina
peļņu, bet palielinot ražošanas izmaksas, to tikai samazina. Taču šīs investīcijas palielina rentabilitātes rādītāja saucēju, tādējādi pazeminās peļņas norma.
• Uzņēmējspējas un rentabilitāte – uzņēmējspējas sekmīgi palielina
peļņas masu un samazina investīciju lielumu, tādējādi rentabilitāte pieaug, pateicoties iniciatīvām un veiksmīgam riskam.
• Valsts un rentabilitāte – peļņas palielināšanas faktors var būt valsts
atbalsts (izdevīgi muitas tarifi, maksimālās labvēlības režīms ārējā tirdzniecībā, piemaksas, subsīdijas, nodokļu atvieglojumi, lēts kredīts, izdevīgs valūtas kurss, u.t.t)18
…