Nepamatoti negatīva, neattaisnota nostāja pret kādu grupu un tās locekļiem. Pēc savas būtības – kādas grupas negatīvs vērtējums. Bieži vien ir stereotipu pamatā, nevis otrādi. Parasti izpaužas diskriminācijā – pret kādu grupu vai atsevišķiem tās locekļiem. Stereotips ir uzskats par šīs grupas vai cilvēka īpašībām.
Tie iedalās:
Dzimumu aizspriedumi – diskrimēnojša uzvedība pret kādu dzimumu – seksisms, tas var būt institucionalizēts, t.i. to uztur sabiedrības institūcijas un pieņemtās sociālās normas. Mūsdienās plaši ir izplatīta netiešā diskriminācija. Sievietes saņem mazāku algu par vienu un to pašu darbu kā vīrietis, vīriešiem ir priekšroka vadošiem amatiem, sievietēm adresētas seksuāla rakstura piezīmes daudzās darbavietās joprojām tiek uzskatītas par dabisku un normālu parādību.
Rasu aizspriedumi – rase tomēr lielā mērā ir sociāls konstrukts, cilvēka ādas krāsai lielu uzmanību piešķir ASV un Eiropā, Tuvajos Austrumos – piederībai kādai reliģijai, Latīņamerikā – sociālai šķirai. Sociālās normas prasa politkorektumu – nievājošas attieksmes neizrādīšana pret citu rasi, tautību, minoritāti. Rasisms nav izzudis, tas tikai izpaužas citā veidā.
Izšķir 3 rasisma veidus:
individuālo (klasiskā rasisma forma, savas rases pārākuma sludināšana pār citām rasēm, piem.Kuklusklans)
institucionālo (sabiedrības institūtu diskriminējoša politika un prakse attiecībā pret kādu rasi, piem. rasu segregācija ASV)
kultūras (pārliecība, ka vienas rases kultūras mantojums ir bagātāks nekā citas rases kultūras mantojums).
Etniskie aizspriedumi – ļoti līdzīgi rasu aizspriedumiem, īpaši aktuāls jautājums Eiropā. Spilgtākā etnisko aizspriedumu izpausme ir etnocentrisms – savas etniskās grupas izcelšana (favorītisms) un noraidoša attieksme pret citām etniskajām grupām.
Etnocentrisko uzskatu sistēma (pēc Harija Traindis):
viss notiekošais mūsu kultūrā ir dabisks un pareizs, viss kas notiek citās kultūrās ir pretdabisks un nepareizs
visas mūsu grupas tradīcijas un ieražas ir spēkā visur;
mēs nešaubīgi pieņemam, ka mūsu grupas normas, lomas un vērtības ir pareizas;
mēs esam pārliecināti, ka ir dabiski palīdzēt savējiem, uzskatīt, ka mūsu grupa ir pārāka par citām grupām, būt lepniem par savu grupu un neutizēties, būt naidīgiem pret citām grupām.
Vecuma aizspriedumi – sabiedrībā pārsvarā ir izplatīti negatīvi gadus vecu cilvēku stereotipi. To sekas ir atklāta vai slēpta diskriminācija (vecuma cenzs darbā stājoties).…