8.Uzdevums
SIA „Viziņs” noslēdza līgumu ar SIA „Celtnieks” par divstāvu dzīvojamās mājas celtniecību. Tika saskaņota tāme un noteikti celtniecības termiņi. Firma „Celtnieks” uzsāka celtniecības darbus, bet pēkšņi nepabeigtā ēka sabruka. SIA „Viziņs” atteicās apmaksāt celtnieku darbu. Tomēr „Celtnieks” pastāvēja uz pagrabtelpu un pirmā stāva celtniecībā veikto darbu apmaksu, uzrādot ekspertīzes slēdzienu, ka pēc projekta korekcijas uzcelto var izmantot garāžas vai citu neapdzīvojamu ēku celtniecībā.
Jautājumi: 1) Vai celtniekiem ir tiesības uz darbus apmaksu?
2) Vai atkāpes no līguma var izdarīt vienpusējā kārtā?
Atbilde: 1) Tā kā jebkuras komercdarbības mērķis ir gūt peļņu, visi komersanta komercdarbības ietvaros slēgtie komercdarījumi ir prezumējami kā atlīdzības darījumi. Tāpēc komersants ir tiesīgs prasīt atlīdzību arī bez sevišķas norunas.
Celtniekiem, kuri ir uzņēmuma SIA “Celtnieks” darbinieki, ir tiesības uz atalgojumu par viņu veikto darbu. To nosaka Darba likums. Darba likuma 21.nodaļas 79. un 80.pants norāda, cik lieli drīkst būt ieturējumi, lai atlīdzinātu darba devējam radušos zaudējumus. Vainu par zaudējumiem uzņemas SIA “Celtnieks”, ne uzņēmuma darbinieki, ja nav pierādīts, ka zaudējumi notikuši darbinieku ļaunprātīgas vai paviršas darbības dēļ.
CL Astotā nodaļa no 1770. līdz 1792.pantam tiek veltīta Zaudējumiem un to atlīdzībai.
Svarīgi pieminēt, ka Darba likuma C daļā “Darba līgums” 9.nodaļā 28.panta 2.daļā noteikts, ka “Ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs — maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus”. Bet pēc apskatītās situācijas var secināt, ka uzņēmums SIA “Celtnieks” saviem darbiniekiem nav nodrošinājis drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.
To pašu nosaka arī Preču un pakalpojumu drošības likums un tā 4.pants.
…