Komerctiesības
Galv. materiāls ir Komerclikums, kā arī komerclikuma autoru komentāri (publicēti DB)
1. Komerctiesības, kā tiesību nozare., kom. jēdziens.
ir tiesību nozare, kas apvieno tiesiskas normas un kas regulē komercdarbību
tiesiskās normas – obligātie uzvedības noteikumi, kurus pieņēma vai sankcionēja valsts un kuru ievērošana nodrošināta ar valsts varas līdzekļiem. (ir atbildība valsts priekšā, pret citām normām nav atbildības var būt tikai nopēlums)
atbildības veidi:
a)vissmagākā atbildība ir kriminālatbildība par vissmagākajiem noziegumiem (nosaka krimināllikums)
b)administratīvā atbildība, par mazāk svarīgiem tiesisko normu pārkāpumiem (atbildība valsts pārvaldes institūciju priekšā, galvenā sankcija ir naudas sods un aizliegumi) (nosaka administratīvo pārkāpumu kodekss)
c)civiltiesiskā vai mantiskā atbildība, viena persona atbild otrai personai par kaitējumu nodarīšanu , izpaužas, ka katru zaudējumu nepieciešams atlīdzināt ja tas nodarīts citai personai un ar kādu vainas pakāpi.
d)disciplināratbildība – darbinieka atbildība darba devēja priekša (divas sankcijas: atbrīvošana no darba un rājiens) nav pieļaujami naudas sodi! var griezties darba inspekcijā! vienīgi var pielietot deprēmēšanu! šķīrējtiesas ir aizliegta izmantot darbinieku un darba devēja tiesvedības procesos!
visas tiesiskās normas ir izteiktas Latvijas likumdošanā, LV likumdošana sastāv no valsts institūciju normatīviem aktiem.
Normatīvie akti
Hierarhijas princips (pretrunas gadījumā vienmēr ir spēkā augstākstāvošā norma)
1.LR Satversme (ir satversmes tiesa, ja kāds likums ir pretrunīgs) tika pieņemta 1922.02.15., 2004.05.04. svinēsim LV satversmes 2 atjaunošanas reizi, atjaunota 1990.05.04.)
2.LR Likumi (tikai viens vienīgs likumdevējs LR Saeimai, tikai tad ja nav darbaspējīga valdība pieņem MK pēc. 81 satversmes panta)
3.MK noteikumi
4.ministriju normatīvie akti (FM, VID)
5.pašvaldību normatīvie akti
…