LIKVIDITāTES RISKs Likviditāte- k/b spēja savlaicīgi un pilnā apmerā bez zaudējumu rašanas riska pildīt savas parāda saistības; bankas spēja nodrošinat vai apmierināt sagaidāmo vai negaidīti radušos nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem no kreditoru puses.; k/b spēja pārverst aktīvus skaidrā naudā ar min izmaksām.
Likviditātes r.- kad k/b nav pietiekoši daudz likvīdu līdzekļu, lai apmierinātu kreditoru prasības.
Nepietiekoša likvid.var ietekmēt:
k/b spēju izsniegt kredītus, tādējadi samazinās TPI, samazināsies peļņa.
2.var izraisīt nepieciešamību veikt aizņēmumus starpbanku tirgū pēc paaugstinātām % likmēm.
3.izraisīt nepieciešamību pārdot k/b piederošus aktīvus ar zaudējumiem.
Likviditāti ietekmē:
1.resursu bāzes struktūra un stabilitāte,
2.k/b kapitāla apjoms,
3.aktīvu op.riski, kvalitāte, atmaksāšanas iespējamība,
4.ārpusbilances saistību struktūra,
5.aktīvu un pasīvu sabalansēšana pēc termiņiem, valūtām un % likmēm,
6.finansiālais darbības rezultāts- peļņa.
Likvid. riskam ir 2 sastāvd.: 1)Cenu sastāvdaļa. Iespaužas: aktīvu pārdoš pēc cenas, kas zemāka par tirgus c.; pasīvu piesaistīšana pēc cenas, kas augstāka par tirgus c.; likvidu līdzekļu izvietošana pēc cenas, kas zemāka par tirgus cenu; soda sankciju piemērošanas iespējamība; procentu likmju izmaiņu risks. 2) Kvantitatīva sastāvdaļa. Iespaužas: aktīvu un pasīvu neatbilstība pēc tērmiņiem un apjomiem; saistību izpildes pieprasījums lielos pajomos pirmstermiņa; aktīvu savlaicīgas realizācijas nespēja pietiekošajos apjomos utt. Lai nodrošinātu likvid.: • banka regulāri novērtē un plāno aktīvu un pasīvu termiņstruktūru; • banka uztur likvīdos aktīvus saistību izpildei pietiekamā apmērā, bet ne mazāk kā 30% no bankas tekošo saistību kopsummas. Likvid. rāditājs= likvid. aktīvi/ tekošas saist. *100% => 30% no tekoš. saist. Likvidie aktīvi = nauda kasē + prasības uz pieprasījumu pret LB un KB+ prasības pret LB līdz 30 dienām + noguld. ar citu termiņu+ finanšu instrumenti (v/p) ● Banka vai bankas filiāle izstrāda likviditātes pārvaldīšanas politiku.
KB RENTABILITĀTE. – peļņas relatīva izpausme. Attiecība starp peļņu un kādu citu radītāju, kurš saistīts ar attiecīgas peļņas lielumu.
…