Ķīlas tiesības ir tiesības uz cita lietu, kuras uzdevums ir aizsargāt kreditoru un dot viņam iespēju pārdot parādnieka īpašumu, lai ar iegūto peļņu segtu parādu. Kā lietu tiesība ķīlas tiesība var tikt realizēta ne tikai pret parādnieku, bet arī pret personu, kura ieķīlāto lietu iegūst īpašumā pēc tās ieķīlāšanas.
Īpašuma tiesības uz lietu ir vienai personai- ķīlas devējam, bet ķīlas tiesības ir citai- ķīlas ņēmējam. Ķīlas tiesības dod iespēju zināmos apstākļos gūt saistības izpildījumu no ieķīlātā priekšmeta vērtības. Šīs tiesības iespējams realizēt, tikai pārdodot ieķīlāto priekšmetu.
Ķīlas tiesību pastāvēšanas fakts neietekmē ķīlas devēja īpašuma tiesības uz ieķīlāto lietu. Ķīlas devējs arī pēc lietas ieķīlāšanas var brīvi rīkoties ar lietu, to pārdodot, dāvinot, atkārtoti ieķīlājot utt., kaut arī lietas vērtība un līdz ar to tās atsavināšanas iespējas ķīlas tiesību rezultātā samazinās. Šie noteikumi nav piemērojami rokas ķīlas gadījumā.1
Ķīlas tiesības ir saistību nodrošināšanas veids, tāpēc ķīlas pastāvēšanas nepieciešams nosacījums ir ar ķīlu nodrošinātā saistība jeb prasījums. Ieķīlātā priekšmeta vērtība var būt gan lielāka, gan mazāka par saistības vērtību, kuru ķīlas tiesības nodrošina.
Ķīlas tiesības iedala trīs grupās:
1) rokas ķīla,
2) lietošanas ķīla,
3) hipotēka
Ķīlas tiesības ir svarīga tiesību nozare, kas ļoti bieži tiek izmantota uzņēmējdarbības realizēšanā. Uzņēmēji bieži izmanto kādas juridiskas vai fiziskas personas pakalpojumus, aizņemoties no šīs personas naudas līdzekļus un par aizņēmuma nodrošinājumu, izmantojot kādu savā valdījumā esošu lietu par ķīlu.
…