Ķīlas tiesības apjoms
Ieķīlāt var ne tikai atsevišķas lietas, bet arī lietu kopības (1301.pants), tādā gadījumā ķīlas tiesība apgrūtina visas lietas, kas ietilpst lietas sastavā - gan ķermeniskas, gan bezķermeniskas
Civillikuma 853.pantā ir noteikts, ka visas tiesiskās attiecības, kas zīmējas uz galveno lietu, pašas par sevi attiecas arī uz tās blakus lietām, tāpēc saskaņā ar Civillikuma 1302.pantu, ieķīlājot galveno lietu, ķīlas tiesībai ir pakļautas visas tās būtiskās daļas, augļi un piederumi.
Ieķīlājot zemi, ķīlas tiesība aptver arī ēkas un būves, kas atrodas uz šīs zemes ķīlas līguma slēgšanas laikā, kā arī tās, kas tiek uzbūvētas pēc līguma noslēgšanas. Ja apbūvētājs ir bijusi trešā persona, tad ķīlas tiesība tiek attiecināta arī uz šo pieaugumu, izņemot tos gadījumus, kad uzbūvētā ēka ir uzskatāma par patstāvīgu nekustamo īpašumu.
Ja ieķīlātājs no nekustamā īpašuma atdala kādas lietas un pārdod, ķīlas tiesība pāriet uz pirkuma kasu un to var piedzīt no pircēja. Bez ķīlas ņēmēja piekrišanas šāda atdalīšana nevar notikt.
Saskaņā ar Civillikuma 1303.pantu, ja ķīlas priekšmets ir lietu kopība, ķīlas tiesība aptver ne vien kopībā ietilpstošās daļas, bet arī nākotnē pievienojamās, ja vien nav skaidri redzas, ka ieķīlātāja nodoms bijis ieķīlāt vienīgi šīs lietu kopības sastāvu ieķīlāšanas laikā. Ķīlas tiesība neattiecas uz kustamām lietām, ko ieķīlātājs atdalījis no lietu kopības un pārdevis labticīgam ieguvējam.
…