Nekustamā īpašuma (zemes) vērtēšanas nepieciešamība:
1) darījumi ar N/Ī (maiņa, pārdošana, ieķīlāšana, apdrošināšana)
2) N/Ī nodokļu un nodevu noteikšana (n/i aplikšana ar nodokļiem, vietējās pašvaldības noteiktās papildus nodevas)
Vērtību veidi:
1) lietošanas
2) tirgus vērtība
3) ienesīguma vērtība
4) aizstāšanas vērtība
Tirgus vērtība - tuva brīvā tirgus un konkurējoša n/ī maksātai, (visvairāk iespējamai) tirgū pirkšanas cenai, kas vērtēšanas laikā (dienā) sasniegta normāla n/ī mantas tirgū, atkarībā no īpašuma daļas un teritorijas apstākļiem, atrašanās vietas u.c. apstākļiem, neievērojot speciālus vai personiskus apsvērumus.
Materiālā vērtība – raksturo pārsvarā noteikta celtniecības objektiem vai būvēm. Materiālo vērtību sastāda izmaksas, kas nepieciešamas, lai varētu dotajā brīdī no jauna uzbūvēt līdzvērtīgu n/ī.
Kadastrālā vērtība – ar likumu noteikta un pēc vienotas metodikas aprēķināta n/ī vērtība, pēc kuras tiek aprēķināts n/ī nodoklis, kā arī lauksaimniecības, mežsaimniecības, tā arī citām zemēm un nekustamās mantas objektiem.
Likvidācijas vērtība – summa, kas ienāktu par nekustamo īpašumu, ja īpašnieks pārdotu nevis brīvā tirgū, bet piespiedu kārtā, kā, piemēram, izsolē.
Apdrošināšanas vērtība – summa, par kādu apdrošināšana n/ī – ēkas un būves ugunsgrēkā vai kādas citas stihiskas nelaimes gadījumos. (Izmaksas no apdrošinātāja 10-25% no tirgus vērtības).
Bilances vērtība – grāmatvedības uzskaitītā n/ī izbūves un iegādes vērtība.
Subjektīvā vērtība – katra indivīda skatījumā esošā n/ī vērtība.
Zemesgrāmata – oficiāli dokumentētas juridiski atzītas intereses uz zemi. Latvijā zemesgrāmata ir dokumentu reģistrācijas sistēma, kur reģistrā glabājas dokumenti, kas apliecina tiesības uz konkrētu zemesgabalu.
Zemes īpašums – juridiski tas nozīmē zemes tiesības. Šo terminu izmanto runājot arī par dabā esošo zemi un n/ī, uz ko šīs tiesības attiecas.
…