Sekmīgas rakstīšanas pamati
Efektīvu teikumu rakstīšanas noteikumi:
1)Raksta īsus teikumus, palīgteikumu veido pareizā secībā. Teikumā nevajadzētu būt vairāk par 25 vārdiem. Ja tiek rakstīti gari teikumi, tad jāpārliecinās par to efektivitāti. Teikumiem jābūt tāda garuma, lai tos būtu iesējams izlasīt vienā izelpā. Neefektīvs ir tāds teikums, kuru pabeidzot lasīt, vairs nav iespējams atcerēties tā sākumu. Katru teikumu vajadzētu sākt ar informāciju, kas jau zināma lasītājiem, vai ar informāciju, kas norāda uz dokumenta sastādīšanas mērķi. Ja pirmais teikums – informācija, kas norāda uz teksta būtību. Vidū – teikumu jāiesāk ar informāciju, kas saistīta ar iepriekšējo teikumu.
2)Lietot signālvārdus pārējās un izvairīties no iespraudumiem. Galvenais signālvārdu mērķis ir ļaut lasītājam noprast, ka drīz sekos jauna ideja. Pāreju signālvārdi:
Izdarot secinājumu – tādēļ, tādējādi, tāpēc, tātad
Parādot secīgumu – pirmkārt, otrkārt
Parādot saistību – līdzīgi, turklāt, kā arī
Balss ievingrinātāji – ir svarīgi uzsvērt, ir jāatceras, acīmredzami, nepārprotami
Parādot kontrastu – tomēr, taču, lai gan, turpretim
Izdarot uzsvaru – īpaši, jo sevišķi, svarīgi
3)Nelietot darbības vārdu vietā vārdus ar izskaņu – šana. Darbību ir jāizsaka ar darbības vārdu tomēr gadījumos, ja vārds ar izskaņu – šana, ir lietvārds, tad šādu vārdu lietojamība ir pieļaujam.
4)Juridiskos terminus lieto tikai tad, ja nepieciešams. Jālieto termini, kurus spētu saprast arī cilvēki bez juridiskās izglītības. Svarīga juridiskās valodas funkcija ir performatīvā funkcija – vārds konstatē svarīgu juridisku faktu. Juridiskā valoda atspoguļo likuma spēku un gribu. Likumi tiek pieņemti kā kompromiss politiskajos procesos. NA ir saskaņots atšķirīgo politisko viedokļu rezultāts. Tomēr arī šajā gadījumā NA ir jāveido tā, lai tos spētu saprast ikviens. Galvenais nav visu juridisko terminu iekļaušana tekstā, bet gan teikuma tiesiskā nozīme.…