Starpt/jūras tiesību jēdz., principi, normas, avoti, objekti, subjekti.
Ar starpt/j/t saprot normu un principu kopumu, kas regulē starpt/ publiski-tiesiskās attiecības starp valstīm, starpt/organiz. un ar srarpt/ties. subjektību apveltītiem veidojumiem jūras, tās dzīļu un resursu, kā arī virs tās esošās gaisa telpas izmantošanas gaitā. Ietver sevī ties/normas, kas regulē: 1)attiecības noteiktā sfērā – jūras izmantošanā; 2)attiecības noteiktā vidē – jūras teritorijās.
J/ties galvenie principi: 1)atklātas j. kuģošanas brīvības princips; 2)pasaules okeāna izmantošana mierīgos nolūkos; 3)valsts suverenitāte iekš. un terit. ūdeņos; 4)lidošanas brīvība virs atkl/j; 5)zemūdens komunik. ievilkšanas br.; 6)zvejošanas br. atkl/j; 7)celtniecības būvju (mākslīgo salu, veidojumu, naftas platf.) brīv.; 8)jūras zin/pēt. brīv.; 9)kara/k imunitāte; 10)palīdzības sniegšana, glābšanajūrā; 11)cīņa ar vergu tirg., pirātismu; 12)cīņa ar narkotiku pārv. un tirdzn.
Vispārējie ties/pric., ko tiesa ievēro risinot strīdus.
Galvenie avoti – starpt/līgumi (valstu vienošanās Pasaules okeāna izmantošanā un aizsardzībā), jūras paražas (caur gadu simtiem izveidojušās, nav juridiski obligāts raksturs, tie ir “savstarpējās pieklājības likumi” jūrā), vispārējie principi (vispārējie tiesību principi, ko tiesa ievēro risinot strīdus), galvenie principi jūras tiesībās. Papildus avoti – likumi un pieņēmumi; normatīvās rezolūcijas; ANO speciālie dokumenti j/t (starpt/tiesas, starpt/jūras org.); tiesu spriedumi; zinātnieku un speciālistu atzinumi starpt/ties. (doktrīnas). Latv. ties/avoti: Satversme, Saeimas izd.likumi; MK izd. likumpamatotie akti; 81.p kārtībā izd.; starpt/līg. un vienošanās, kas saistīti ar jūras lietām; Rīgas birģeru runas par jūras tirdzniecību (14.gs); Rīgas biržas komitejas lēmumi.…