8. Jūgendstila raksturīgākas iezīmes.
Jūgendstila īpatnība ir tāda, ka tajā mākslinieki atteicās no taisno līniju izmantošanas par labu liektām un izsmalcinātām. Grafiskajos darbos bieži tika izmantotas arabeskas, dabas ornamenti no augu stiebriem un lapām, kā arī savādas formas no dzīvnieku pasaules.
Raksturīgākā stila pazīme ir specifiski izlocīts ornaments un formas, kas aizgūtas no dabas. Jūgendstila pamatā ir dabas ornamenti un dabiskais līniju daiļums.
Izplatītākie motīvi. Mākslinieki bieži pievērsās sieviešu figūru ar plīvojošiem matiem un apģērbu, gliemežvāka, viļņu, liesmu, mākoņu motīviem, iekļāva savos darbos kukaiņu, koku zaru un jo sevišķi ziedu formas. Viņu radošie meklējumi lika rasties daudzveidīgām un izsmalcinātām formu variācijām no lokanām un plūstošām līdz majestātiski monumentālām.
No materiāliem bieži tika izmantoti eksotisko cieto koku šķirņu materiāli, varavīksnes stikls, sudrabs un pusdārgakmeņi.[6]
Stila simbols – ciklamena zieda izsmalcinātā forma.[10]
Raksturīgās krāsas: melnā, zaļā, gaiši zilā un gaišu krāstoņu gammas. [11]
Raksturīgi interjera elementi: mēbeles un dekors „augu” stilā.
Raksturīgas konstrukcijas: augu formu stilizētas.
Par augstāko šī stila estētikas izpausmi kļuva pilnīgi transformēta individuālās dzīves valstība. Jūgendstilā bija apvienota elegance, komforts, racionālas konstrukcijas un formu oriģinalitāte.
…