Jaunlatvieši bija neliels pulciņš izglītotu latviešu, kuri par savas dzīves mērķi izvirzīja uzdevumu modināt visu tautu cīņai par savām tiesībām. Viņu rūpes par tautas izglītošanu deva pirmos augļus. Viņi dibināja visdažādākās biedrības, kuras organizēja un vadīja latviešu kultūras dzīvi. Visā Latvijā uzņēmīgi ļaudis organizēja tā sauktās kultūrizglītības un dziedāšanas biedrības. Viņi pievērsa ļoti lielu uzmanību izglītībai un skolām.
Jaunlatvieši lika pamatus latviešu nacionālajai literatūrai, no vācu baroniem un mācītājiem neatkarīgai presei un daudzām zinātņu nozarēm Latvijā - valodniecībai, folkloristikai, vēsturei, popularizēja filozofiju, dabaszinātnes, ģeogrāfiju, astronomiju, ekonomiskās zinātnes, lauksaimniecības zinātnes, tehniku u.c. Viņi bija arī latviešu nacionālās grāmatniecības nodibinātāji. Jaunlatvieši deva lielu ieguldījumu Latviešu nacionālās kultūras attīstībā.
Jaunlatviešu kustība-to dēvē par tautas atmodas laikmetu-ilga tikai nepilnus divus gadu desmitus. Tautas atmodas darbinieki deva nenovērtējamu ieguldījumu latviešu nacionālās apziņas veidošanā, kultūras attīstībā, literārās valodas un nacionālās literatūras pilnveidošanā.…