Eiropas Komisija ir viena no galvenajām Eiropas Savienības iestādēm. Tā pārstāv un aizstāv ES kā viena veseluma intereses. Tā sagatavo jaunu ES tiesību aktu projektus. Komisija vada ikdienas darbu, kas jāveic, lai īstenotu ES politiku un mērķtiecīgi izlietotu ES naudu.
Eiropas Komisija ir politiski neatkarīga ES institūcija, kas pārstāv ES un tās dalībvalstu kopējās intereses. Politikas jomās, kurās dalībvalstis ir deleģējušas savas nacionālās kompetences ES, Komisija ir galvenā ES likumdošanas ierosinātāja. Likumdošanas procesā Komisijai ir jāievēro subsidiaritātes un proporcionalitātes principi.
Subsidiaritātes princips nosaka, ka ES darbojas tikai to kompetenču ietvaros, ko tai līgumos piešķīrušas dalībvalstis, nolūkā sasniegt tajos paredzētos mērķus. Savukārt, proporcionalitātes princips nosaka, ka ES rīcības saturs un veids ir samērīgs ar līgumu mērķu sasniegšanai nepieciešamo. Komisija arī pārrauga, kā dalībvalstis pilda ES kopīgi pieņemtos lēmumus.
Komisijas sastāvs
Eiropas komisiju veido: Priekšsēdētājs un tā vietnieki, 28 komisāri, to skaitā viens ieņem ES Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos amatu. Eiropadome, vienojoties ar jaunievēlēto Komisijas priekšsēdētāju, izvirza 28 komisāra amata kandidātus. Katru komisāra amata kandidātu novērtē Parlamenta komiteja, kas atbildīga par kandidāta paredzamo darbības jomu.
…