Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:675675
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.04.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

„Krājums sākas ar dzeju prozā - ar tekstu „Zvaigzne”, un tajā sastopamies ar Akurateram tik raksturīgo pretrunās vibrējošo lirisko varoni.
Te izpaužas mūžīgā disonanse Akuratera dzejas varonī - starp miera un nemiera gribu; starp klusumu un gaismas vēlmēm un vētras un dziņu tieksmēm. Mūžīgās karotāja pozīcijas, nerimtīgs dumpis vai nu ar citiem, vai sevi.
Te jaušami arī neiztrūkstošie idealitātes mērogi, etalonmodeļi, ar ko salīdzināties, bieži iezīmētie vertikālie akcenti (debesis, Saule, augstais kalns un - visbiežāk - zvaigznes).
Akuratera pirmajā dzejoļu krājumā reljefi iezīmējas romantisma mākslai raksturīgais konflikts dažādās variācijās starp vēlamo un esošo. Vienlaikus ieraugām romantiskā varoņa duālismu un viņa esamības telpu - romantisko divpasaulību. Visuzskatāmāk šis romantiskā varoņa dzīves modelis, tā dramatisms atklājas vienā no „Zvaigžņu nakts” prozas starptekstiem – „dzejprozā” „Uz klints”:
„Neizmērojami un neaptverami augstu stāv zilā debess, un aiz viņas tālēm deg saule. [..]
Un bezdibens ir arī lejā - tumša nemierīga dzelme.”
[..]
„Starp debesi un starp zemi mūžīgi! Bez pestīšanas, bez miera, bez baudas un bez izejas! Starp debesi un starp zemi, uz klints arī tu, mana dzīve...”
Akuraters arī izmanto 20. gadsimta sākuma latviešu dzejai tik raksturīgo alegorisko izteiksmes veidu, ar dabas un gadalaiku ainām attēlojot situāciju Latvijā - garīgo nomāktību un nenovēršamo (revolucionāro) atmodu. Dzejnieks nepārprotami uzrāda, ka tā valsts, kurā iekļauti Latvijas novadi, ir nāves valsts: ziemas karalis un viņa kalpi netīrām kājām bez žēlastības samin visus jaunos vasaras dzietus („Nāves valsts”). Retoriskā jautājuma beigās Akuraters liek jau izsaukuma zīmi, tādējādi novēršot jebkuras šaubas par vienīgo cilvēka cienīgo atbildi („Tu vari gaidīt...”): „Vai nebūs jau diezgan cietumā smakts!”

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1167652
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties