Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:993539
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.02.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Šajā nodaļā Rortijs nošķir divus tipus – metafiziķi un ironistu. Viņš tos pretstata kā divus skatījuma veidus, kā divus darbības veidus kādi pastāv kultūrā. Metafiziķi konstruē realitāti darbojoties noteiktas vēsturiskas dimensijas ietvaros, tie rada teorijas ar patiesības vērtību un cenšas tās iedzīvināt ikdienas pasaulē. Tie darbojas noteiktu teoriju un priekšstatu ietvaros, tos komentējot un tādejādi izstrādājot jaunas teorijas, kas neiziet no iepriekšējo teoriju robežām. Pasaule pēc viņu domām ir tāda, kas vēlas tapt izzināta, bet cilvēks tāds, kas ir zināt kārs. Cilvēks un pasaule līdz ar to atrodas sadarbības mijiedarbību attiecībās. Sadarbība notiek valodas ietvaros un tās palīginstruments ir Veselais saprāts. Rortijs apgalvo, ka „[v]eselais saprāts mums (metafiziķiem – M.V.) arī saka to, ka „realitāte”, ja vien tai pareizi uzdodam jautājumus, palīdzēs izprast, kādam jāizskatās mūsu galīgajam vārdu krājumam.”1 Metafiziķi līdz ar to savu izziņas priekšmetu dēvē par dabisku, pietiekami vispārīgu un pietiekami svarīgu.
„Ironists - gluži pretēji - ir nominalists un vēsturiski orientēts. Viņš uzskata, ka nekam nav iekšējās iedabas, reālas būtības.”2 Tas skata parādības un lietas vertikālā plāksnē parādot un uzsverot vēsturiskās izmaiņas, vērtību mainīgumu un universālu valodu neesamību veidojot aprakstus. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −6,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1115843
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties