1921. gadā atgūstot neatkarību, Īrijā tika atjaunota arī tiesu sistēma, kas attīstījās iepriekšējā režīmā. Īrijas konstitūcija, kas stāja spēkā 1922. gadā paredzēja jaunu tiesu izveidošanu. 1923. gadā tika izveidota tiesu komisija atzinumu došanai par jaunu tiesu izveidošanu un kompetenci. Šis komisijas rekomendāciju rezultātā 1924. gadā tika izveidota jauna tiesu sistēma. 1937. gadā jaunā Īrijas Konstitūcija aizvietoja iepriekšējo Konstitūciju.1 Šobrīd darbojas tiesas, kas tika izveidotas atbilstoši šīs Konstitūcijas nostādnēm.
Īrijas Konstitūcijas 34. pants nosaka, ka tiesas spriešana notiek publiski, izņemot īpašus likumā paredzētus gadījumus, un tikai tiesās, kas izveidotas uz likuma pamata.2 Tiesas tiek veidotas pēc Prezidenta norādījuma, kas seko Prezidenta apspriešanai ar Valdību. Likums var paredzēt speciālo tiesu (Special Courts) izveidošanu tādu lietu izskatīšanai, attiecībā uz kuriem parastā tiesa nevarēs nodrošināt efektīvu tiesas spriešanu un publiskā miera un kārtības saglabāšanu. Var tikt veidoti kara tribunāli lai izskatītu lietas par noziegumiem pret militāro tiesisko kārtību, par personām, kas pakļaujas kara likumu darbībai kara vai bruņotas sacelšanās laikā, izņemot vieglu tiesībpārkāpumu gadījumus un gadījumus, kurus izskata speciālas tiesas.
Konstitūcijā ir noteikts, ka tiesu sistēmā ir iekļauti pirmās instances tiesas un galīgās apelācijas tiesa jeb Augstākā tiesa3 . Pirmās instances tiesas iekļauj sevī Augsto tiesu, kas apveltīta ar pilno jurisdikciju pirmajā instancē un tiesas, kas īsteno ierobežotu vietējo jurisdikciju (Iecirkņa tiesa un Apgabaltiesa).
…