Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
11,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:990965
 
Vērtējums:
Publicēts: 09.10.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 12 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Kalupes novada un Kalupes izloksnes vārdnīcas raksturojums    4
1.1.  Kalupes novada veidošanās vēsture    4
1.2.  Kalupes izloksnes vārdnīcas autore - Antoņina Reķēna    5
2.  Īpašības vārdu vispārīgs raksturojums    7
3.  Īpašības vārdi Kalupes izloksnes vārdnīcā    13
3.1.  Kalupes izloksnes fonētika    14
3.2.  Ar afiksiem atvasinātie Kalupes izloksnes īpašības vārdi    15
3.2.1.  Ar izskaņām atvasinātie Kalupes izloksnes īpašības vārdi    15
3.2.2.  Ar priedēkļiem atvasinātie Kalupes izloksnes īpašības vārdi    18
3.2.3.  Saliktie īpašības vārdi    19
3.3.  Slāviskas cilmes īpašības vārdi    20
  Secinājumi    23
  Izmantotā literatūra    25
  Pielikums    26
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
Rakstot studiju darbu par Kalupes izloksnes vārdnīcas īpašības vārdiem, esmu izpētījusi Kalupes izloksni un vienu tās konkrētu vārdšķiru, respektīvi, īpašības vārdu un salīdzināju to ar latviešu literāro valodu. Esmu apskatījusi Kalupes novada vēsturi un citu valodu ietekmi uz izloksnes attīstību.
Analizējot darbā izmantotos materiālus, var secināt:
1. Vārdnīcas autore Antoņina Reķēna ir veltījusi lielāko mūža daļu Kalupes izloksnes vārdnīcas izveidei. Augšzemnieku dialektā tā ir pirmā atsevišķai izloksnei veltītā vārdnīca.
2. Kalupes novada vēsturē liela nozīme ir ģeogrāfiskiem faktoriem. No seniem laikiem Kalupes novada iedzīvotajiem bijuši sakari ar slāviem, kas ir atstājuši savu ietekmi līdz pat mūsdienām. Laika gaitā novada nacionālais sastāvs ir mainījies, bet ietekme ir palikusi.
3. Īpašības vārdi Kalupes izloksnē ir pētīti ļoti maz. Uz to norāda pieejamo materiālu trūkums. Lielākā daļa materiālu apjoma ziņā ir nelieli.
4. Kalupes izloksnē ir daudz īpašības vārdu, kas nozīmes ziņā atšķiras no latviešu literārās valodas. Tādēļ, lai tos izprastu, cilvēkam, kurš nepārzina izloksni noderēs Kalupes izloksnes vārdnīca.
5. Īpašības vārdu gradācija izloksnē sakrīt ar literāro valodu. Kalupes izloksnē tiek lietotas trīs salīdzināmās pakāpes: pamata, pārākā un vispārākā pakāpe, tāpat kā literārajā valodā. Kalupes izloksnes vārdnīcā visi īpašības vārdi ir doti amata pakāpē.
6. Kalupes izloksnē ir sastopami tie paši patskaņi un divskaņi, kas literārajā valodā. Nekādas atšķirības Kalupes izloksnē no literārās valodas nav sastopamas.
7. Izskaņas Kalupes izloksnē un literārajā valodā daļēji sakrīt. Lielākā daļa izskaņu izloksnē ir tādas pašās kā literārajā valodā, tikai tās ir fonētiski pārveidotas. Izloksnei raksturīgās izskaņas, kas nesakrīt ar literāro valodu ir –avs, - ava,- ive. Izskaņas -iņć, -ine ir raksturīgas tikai izloksnei, literārajā valodā tās nav sastopamas. Ar izskaņām –eņč, - eņa izloksnē ir atvasināti īpašības vārda deminutīvi, kas ir neparasti literārajai valodai, izloksnē tās ir produktīvas izskaņas, jo Kalupes izloksnes vārdnīcā ir daudz deminutīvu. Produktīvas izloksnē ir arī izskaņas –eiks, -eiga. Neproduktīvas izskaņas, kas ir reti sastopamas Kalupes izloksnē ir –inc, -ina, - aims, - eima, yskys, - yska, -uoc, -uoda.
8. Kalupes izloksnes īpašības vārdu priedēkļi sakrīt ar literāro valodu, tikai tie ir fonētiski pārveidoti. Produktīvie priedēkļi Kalupes izloksnē ir ie-, ne-, pa-, neproduktīvie priedēkļi, ik-, no-, pēc-, pie-, zem-.
9. Slāvu cilmes īpašības vārdi, ienākot izloksnē, tiek pielāgoti izloksnes fonētiskajai un morfoloģiskajai sistēmai. Īpašības vārdi tiek pakļauti morfoloģiskai asimilācijai. Aizgūtie īpašības vārdi iegūst sieviešu dzimtes galotni, noteiktības un nenoteiktības kategorijas, kā arī no tiem var veidot salīdzināmās pakāpes.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties