Neitrāla gadījuma novērtēšana
Neitrāla gadījuma novērtēšana ir process, kurā neitrāla persona izskata visus pierādījumus un sniedz savu viedokli par lietas izskatīšanu. Ja ir ļoti jauna lieta, tad iespējams izmantot šo procesu, lai nepakļautos starpniecībai vai šķīrējtiesai. Neitrāls tiesu novērtējums var ātrāk sniegt šo iespēju, nekā šķīrējtiesa vai starpniecība. Neitrāls lietu novērtējums var dot labumu visdažādākajām lietām, kā, piemēram, tas, ka nav spiediena izšķirties, un procesa neformālitāte ļauj pusēm izšķirt strīdu, nemēģinot izteikt savu nostāju sarunām. Šis, pēc autora domām, ir ļoti mierīgs un diplomātisks ārpustiesas veids, kā risināt dažādus ārpustiesas strīdus.
Atklātais, privātais tiesnesis (discovery referee)
Bieži vien dažādās lietās ir nepieciešams privātais tiesnesis, lai risinātu lietas sarežģītību. Tiesai ir ierobežots laiks un resursi, tādēļ var tikt ievēlēts privātais tiesnesis.
Priekšrocības atklātajam tiesnesim:
• Laika efektivitāte - lai virzītos uz tiesas noteikumiem un kalendāriem, lai ieplānotu atklāšanas tiesas sēdes ir nepieciešams laiks, taču atklātais jeb personalizētais tiesnesis to izpildīs individuāli ar personām konkrētajā lietā.
• Izmaksu efektivitāte - Atklātajam tiesnesim ir iespējams veikt neformālu risināšanu, kura ir iespējama caur "Skype", telefonu vai arī ē-pastu, ietaupa arī laiku
• Noteiktība - atklājuma tiesnesis iepazīsies ar jūsu lietu un noteikumiem, par kuriem esat vienojies, lai pārvaldītu atklāšanu, un viņi būs pieejami, lai redzētu procesu līdz tā pabeigšanai.
• Pieejamība - puses var jebkurā laikā sazināties ar atklājuma tiesnesi, lai atrisinātu problēmas, kas rodas atklāšanas procesa laikā. Atklāšanas tiesnesis pat ir pieejams, lai vajadzības gadījumā izlemtu par iebildumiem izvietošanas laikā.
• Elastība - daļēji pateicoties neformalitātei, tiesnesis var strukturēt atklājumu atbilstoši pušu mērķiem.
…