Par nozīmīgajiem pilsoniskās sabiedrības elementiem skaitās arī izglītības sistēma, ģimene, baznīca, masu mediji. Pie atsevišķiem pilsoniskās sabiedrības elementiem attiecās politiskās partijas un kustības. Politiskās partijas tiek uzskatītas par galveno pārstāvniecisko un leģitīmo saikni starp sabiedrību un valsti. Partijas ir cilvēku vairākuma interešu izpausmes politiskais līdzeklis, kas nodrošina intereses vērā ņemšanu un to iedarbināšanu politiskajos lēmumos. Partijas arī veic cilvēku integrāciju politiskajā sistēmā un mazina spriedzi konflikta gadījumā sabiedrībā. Partijas cenšas realizēt gan interešu grupas mērķus, gan iesaistīt politiskajā sistēmā grupas, kuras agrāk bija ārpus tās.
Galvenā atšķirība starp politiskajām partijām un citām, valstī organizētām grupām, ir to attiecības ar politisko sistēmu un tās spējām to ietekmēt. Politiskās partijas raksturo: mērķis sasniegt varu, dzīšanās pēc sabiedrības atbalsta, patstāvīgums.
Partijas ir moderno laiku parādība. Tās radās kā savienības, kuru mērķis bija varas iegūšana. Vēlāk tās jau tika formētas, kā sabiedrības koncentrēta pārstāvniecība. Mūsdienās politiskas partijas ir galvenie politiskie aktieri valdību veidošanā un saglabāšanā. Politiskām partijām ir centrālā vieta mūsdienu koncepcijās par demokrātisko procesu.
…