Patēriņa cenas Latvijā 2005. gada janvārī, salīdzinot ar šo laika posmu pirms gada, pieaugušas par 6,6%, tai skaitā:
• precēm - par 6,6%,
• pakalpojumiem - par 6,7%.
Vidējā cenu līmeņa celšanos Latvijā gada laikā galvenokārt izraisīja uztura produktu, degvielas, ēdināšanas pakalpojumu un medikamentu padārdzināšanās.
Visstraujāk - par 14% - pieaugušas veselības pakalpojumu cenas, transporta pakalpojumu cenas - par 12,5%, viesnīcu, kafejnīcu un restorānu pakalpojumu cenas - par 11,5%. Pārtikas cenas gada laikā paaugstinājušās par 9%, bet izglītības pakalpojumu cenas - par 8,5%.
Mājokļa uzturēšanas pakalpojumu, ūdens, elektroenerģijas un gāzes cenas gada laikā augušas par 3,9%, atpūtas un kultūras pasākumu cenas - par 3,1%, mājokļa iekārtu un mājturības preču cenas - par 2,5%, alkoholisko dzērienu un tabakas cenas - par 2,4%, bet apģērbu un apavu cenas - par 0,4%.
Savukārt sakaru pakalpojumu cenas gada laikā pazeminājušās par 1%.
Kā liecina CSP dati, vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, palielinājās par 0,5%. Precēm cenas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem - par 1,4%.
2004.gada janvārī, salīdzinot ar 2003.gada decembri, vidējais cenu līmenis pieauga par 1,2%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu janvārī bija uztura produktu cenu kāpumam - par 1,3%. Cenas augušas gandrīz visām pārtikas precēm, īpaši dārzeņiem - par 9,%, kartupeļiem - par 4%, augļiem - par 4,8%, pienam un tā produktiem - par 0,9%, tējai un kafijai - par 1,1%, zivīm un to izstrādājumiem - par 1,3%.
Kopējo patēriņa cenu līmeni ievērojami paaugstināja arī cenu kāpums transporta grupā. Pieauguši ar transporta apkopi un remontu saistītie izdevumi - par 10,3%. Dārgāki kļuvuši transporta pakalpojumi - par 1,4% un degviela - par 1,2%.
Beidzoties svētku atlaidēm, cenu pieaugums bija novērojams sadzīves tehnikai - par 2%, TV, audio un video aparatūrai - par 2,8%.
Sakarā ar sezonas atlaidēm turpināja samazināties apģērba un apavu cenas - par 5,5%.
LETA jau ziņoja, ka patēriņa cenas Latvijā 2004.gadā pieauga par 7,3%. Precēm cenas paaugstinājās par 7,8%, pakalpojumiem - par 6,1%.
Pērn novērots straujākais cenu pieaugums kopš 1997.gada.
Latvijas Banka šā gada vidējo inflāciju prognozē zemāku nekā pērn - aptuveni no 4,5% līdz 5%. Arī aģentūras LETA iepriekš aptaujāto ekonomistu prognozētais šā gada inflācijas līmenis Latvijā ir no 4% līdz 5%.
Arī šā gada martā Latvijas gada inflācijas rādītājs - 6,6% - ir bijis augstākais Eiropas Savienībā (ES), liecina pirmdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Latvijas gada inflācija visaugstākā ES ir jau astoto mēnesi pēc kārtas. Līdz tam augstākā inflācija bija Slovākijā.
Gada inflācija visās 25 ES valstīs šā gada martā bija 2,1% - tāda pati kā februārī. Arī 12 eirozonas valstīs inflācija bija 2,1% - tāda pati kā pirms mēneša.
…