Indiāņu kultūra
Ģeogrāfiskais novietojums: indiāņu kultūras atradās Amerikā, it sevišķi – Dienvidamerika un Centrālamerikā.
Pārvaldes veids valstī: valdnieka un priestera kārtas vara.
Iedzīvotāji: maiji, tolteki, inki, acteki un Ziemeļamerikā uzplauka pueblo pārstāvji, veidojās jaunas starprases –metisi, mulati, sambo.
Viņi nodarbojās ar medībām, zveju un barības augu vākšanu. Atsevišķu reģionu iedzīvotāji nodarbojās ar lauksaimniecību , galvenokārt audzējot kukurūzu, kokvilnu, kartupeļus un tomātus. ‘’Kargānu vai uzkalnu būvētāju” kultūras pārstāvji nodarbojās ar zemkopību, veidoja zemes uzbērumus.
Kultūra: Pilsētām bija raksturīgas no akmeņiem celtas piramīdas, tempļi, pilis( Andu reģionā- Kusko, Meksikā- Teotivakana u.c.). Pueblo kultūras pārstāvji , kas atradās galvenokārt Ziemeļamerikā, cēluši grandiozas mājas –pueblus. Indiāņiem raksturīgas viņu tradicionālās dejas un ķermeņa rotājumi.
Reliģija: Amerikas pamatiedzīvotāju releģiskās tradīcijas nosacīti var sadalīt ziemeļos un dienvidos. Nomadiskajām ziemeļu ciltīm, kas apdzīvoja Kanādu un ASV ziemeļus, raksturīgs šamanisms un totēmisms. Tālāk uz dienvidiem reliģiskās tradīcijas kļūst arvien sarežģītākas - sarežģītāki rituāli, reliģiskās biedrības un hierarhija. Daudzi ticēja Dieva atnākšanai no Austrumiem- viņa otrreizējā atnākšana vēstīšot pasaules galu. Cilvēkiem bija raksturīga upurēšanās par godu Dievam.
Notikumi:
• Sekojot medījumam, Amerikā ierodas Klovisas un Folsomas kultūras pārstāvji ar laiku izplatīdamies visā Amerikā.
• Ierodas Na-Dene valodās runājošo cilšu priekšteči, kas izplatās galvenokārt Ziemeļamerikas ziemeļrietumos, lai gan dažas grupas dodas uz dienvidiem gar rietumu krastu līdz pat mūsdienu ASV dienvidrietumiem.
• Jau pēc zemes tilta izzušanas, ierodas Eskimosi un Aleuti.
…