Tirgus ekonomika ir zinātne par tirgus attiecībām, to konkrētām formām, kas savā kvalitatīvā un kvantitatīvā noteiktībā kā sociāli ekonomiski motīvi nosaka saimniekojošo subjektu – gan ražotāju, gan patērētāju. Tirgus ekonomikas pētīšanas objekts ir cilvēku sociāli ekonomiskās attiecības, viņu ekonomiskā uzvedība. Tieši cilvēki ir tirgus attiecību nesēji, tās subjekti, tirgus ekonomikas īstenotāji. 1 Tirgus ekonomikas subjekti ir:
1.Privatās mājsaimniecības, kuru sastāvā ietilpst viens vai vairāki cilvēki, kas veic divas funkcijas – pieprasa, pērk un patērē patēriņa priekšemetus, pakalpojumus un kā resursu īpašnieki piedāva un pārdod resursus.
2.Uzņēmuma firma, ko var raksturot kā ražošanas procesu un pakalpojumu sniegšanas organizatorisko formu, kuras mērķis ir peļņas gūšana.
3.Valsts. Valstij pieder zināma daļa ražošanas resursu, ko tā var pārdot. Valsts iekasē nodokļu un patēriņa priekšmetu, attiecīgo pakalpojumu pircējas, reti pārdevējas.
4.Pašvaldības. Tām Satversemes un likumu noteiktos ietvaros pieder valsts ražošanas resursu daļa. Tās savas kompetences ietvaros pērk un pārdod ražošanas līdzekļus un patēriņa priekšmetus, pakalpojumus. Pašvaldības sniedz saviem iedzīvotājiem visdažādākos bezmaksas un maksas pakalpojumus…