Pamatpieejas komunikācijas pētniecībā
Komunikācijas pētniecībā izšķir divas pamatpieejas – interpretatīvo (skaidrojošo) un objektīvo.
Teorijām jābūt apstiprinātām. Ir nepietiekoši tikai konstatēt vai identificēt teoriju, kas šķiet ir pielietojama specifiskās komunikācijas situācijās.
Starp interpretatīvo un objektīvo teoriju ir zināma atšķirība. Tā pastāv divu atšķirīgu pasaules skatījumu nesaskaņas dēļ.
Kā var spriest jau pēc paša nosaukuma, objektīvās teorijas atbalstītāju mērķis ir panākt pilnīgu objektivitāti. Turpretī interpretatīvās pieejas atbalstītājus bieži mēdz saukt arī par retoriskiem kritiķiem, jo viņi galvenokārt nodarbojas ar skaidrojošo analīžu izstrādi. Interpretācijas pieejas atbalstītāji tiecas pēc patiesības. Jāpiebilst, ka pēc viņu domām patiesība ir galvenokārt subjektīva. Retoriskie kritiķi nav reālisti, viņi uzskata, ka nav iespējams precīzi definēt un noteikt stingras robežas tādiem jēdzieniem kā jēga un nozīme. Izstrādājot analīzi, viņi pasniedz to kā patieso un objektīvo, bet tikai no viņu pašu viedokļa. Tas būtībā noliedz objektīvās patiesības eksistenci. Jāpiebilst, ka retorisku kritiķu izstrādātām analīzēm jābūt pietiekami pārliecinošām, jo no tā, cik liela auditorijas daļa pieņems viņu pašu pasaules skatījuma perspektīvu, ir atkarīgs viņu veiksmīgums un prestiža.…