5. Raksturot sēņu un baktēriju nozīmi dabā un cilvēku dzīvē (pozitīvo un negatīvo)!
Baktērijas ir visizplatītākie no visiem organismiem. Tās ir visur - augsnē, ūdenī, gaisā un atrodas simbiozē ar visiem ķermeņiem.
Dažas baktērijas, piemēram, gumiņbaktērijas uz tauriņziežu dzimtas augu saknēm, spēj piesaistīt gaisa slāpekli un to uzkrāt saistītā veidā. Baktērijas izmanto pārtikas produktu ražošanā (kefīrs, jogurts, siers, u.c.), rūpniecībā (dažādu ķīmisko vielu pārvēršanā), fermentu (enzīmu) ražošanā veļas pulveriem, vides attīrīšanā (ūdens attīrīšanas ierīcēs un naftas produktu noārdīšanā) u.c.
Parazītiskās baktērijas ir daudzu slimību, piemēram, pneimonijas, tuberkolozes, difterijas, dizentērijas, stingumkrampju, botulisma un lepras izraisītājas.
Sēnes ir lietojamas uzturā, piemēram, dažādas cepurīšu sēnes.
Negatīvā iezīmes, var izraisīt cilvēkiem, ādas slimības, piemēram, ēdi, pēdu sēnīšu saslimšanas - pēdu mikozes, kandidozes. Lietojot uzturā nepareizā ēdamās sēnes, var smagi saindēties, kas var novest līdz pat nāvei.
6. Raksturot vīrusu uzbūvi un nozīmi!
Vīrusi ir neliela daļiņa, kas nespēj augt un vairoties ārpus saimniekorganisma. Vīrusi ir šūnu parazīti - tie var vairoties, tikai inficējot šūnas un izmantojot to orgānus sevis pavairošanai. Vīrusi var izraisīt lielu daudzumu smagu slimību dzīvniekiem un cilvēkiem, un samazināt augu ražu. Terminu vīruss parasti lieto, lai apzīmētu tās daļiņas, kas inficē eikariotus, bet tās, kas inficē prokariotus, sauc par bakteriofāgiem.
Parasti vīrusi sastāv no nukleīnskābes (DNS vai RNS) fragmenta, kas satur vīrusa ģenētisko informāciju, un olbaltumvielu apvalka.
…