Iekšējās kontroles sistēma ir finanšu un cita veida kontroles sistēma, ieskaitot ministrijas vai iestādes struktūras, darbības metožu un procedūru kontroli, kuru vadība izveidojusi kopējiem mērķiem, lai nodrošinātu pastāvīgu, ekonomisku, efektīvu un lietderīgu ministrijas vai iestādes darbību. Iestādes vadītājs ir atbildīgs par visaptverošas un efektīvas iekšējās kontroles sistēmas izveidošanu, kā arī par pastāvīgu iekšējās kontroles sistēmas uzlabošanu un pārraudzību. Veidojot iestādē iekšējās kontroles sistēmu, iestādes vadītājam jāievēro iekšējās kontroles sistēmas izveidošanas pamatprasības, kas nodrošina:
1) šīs sistēmas atbilstību normatīvajiem aktiem, ministrijas vai iestādes darbības mērķiem, plāniem un procedūrām;
2) resursu aizsardzību pret nelietderīgu, ļaunprātīgu un kļūdainu izmantošanu un citiem līdzīgiem pārkāpumiem;
3) ministrijas vai iestādes mērķu sasniegšanu un pastāvīgu, efektīvu, ekonomisku un lietderīgu darbību;
4) drošu, savlaicīgu un precīzu informācijas iegūšanu par iestādes darbību, šīs informācijas apkopošanu un saglabāšanu.
Iekšējās kontroles mērķis ir nodrošināt pārliecību, ka tiek īstenoti organizācijas mērķi. Iekšējās kontroles process ir attiecināms uz tādām jomām kā darbinieka atbildība, darbības efektivitāte un lietderība, finanšu pārskatu ticamība un atbilstība attiecīgajiem likumdošanas normatīvajiem aktiem.
Iestādes iekšējās kontroles īstenošana, pirmām kārtām, ir vadītāja pienākums. Neskatoties uz to, praktiski katram darbiniekam ir zināma loma kontroles nodrošināšanā pār organizācijas funkciju darbību, valsts resursu izmantošanu un savu darba pienākumu izpildi. Iespējams, ka darbinieks gatavo informāciju, ko izmanto iekšējās kontroles sistēmā, vai veic citas darbības, kas nepieciešamas kontroles īstenošanai. Visu darbinieku pienākums ir ziņot par problēmām darbībā, nepamatotām novirzēm no pieņemtajām normām vai procedūrām, likumu vai politikas pārkāpumiem, kā arī krāpšanas gadījumiem.
…