Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa kredīta veids, kuru piešķir pret nekustamā īpašuma ieķīlāšanu jeb hipotēku. Hipotekārais kredīts ir visplašāk pazīstamais ilgtermiņa kreditēšanas veids. Hipotekārā kredīta gadījumā kreditēšanas objekts – ieķīlātais īpašums, paliek aizņēmēja rokās, kas turpina to izmantot. Hipotekārā kredīta objekts parasti ir nekustāms, un aizdevējs jebkurā brīdī var pārbaudīt ieķīlātā īpašuma stāvokli, apjomu un uzturēšanu.
Hipotekāro kredītu banka piešķir tikai tad, ja:
1)nekustamais īpašums ir reģistrēts zemes grāmatā;
2)aizdevuma nodrošināšanai aizņēmējs izdod uz bankas vārda ieķīlāšanas rakstu, kur stingri noteikts, uz kādiem noteikumiem izsniegts aizdevums, un ko attiecīgajā Zemes grāmatas nodaļā koroborē uz bankas vārda (koroborēšana – īpašuma tiesību nostiprināšana);
3)aizdevuma summu banka nosaka atkarībā no nekustamā īpašuma novērtējuma. Vērtēšanas pamatā ņemamas novērtējamā objekta ilgstošās materiālās īpašības, noderīgums mērķim un ienesīguma iespējas.
Par hipotekārajiem aizdevumiem kredīta ņēmēji maksā bankai noteiktos termiņos procentus, aizdevuma summas samazinājuma daļu, kā arī piemaksu bankas izdevumu segšanai, kas saistīti ar kredīta apkalpošanu. Ērtības labad bankas piedāvā klientiem maksāt konstantu summu katrā termiņā, no kuras tiek pirmkārt segti maksājamie procenti, bet atlikusī daļa tiek izmantota pamatsummas dzēšanai.
Ja naudas aizņēmējs nevar laikā atmaksāt aizdevumu, tad ieķīlātais nekustamais īpašums nonāk bankas pārvaldīšanā. Tādēļ bankas pievērš uzmanību, lai nekustamais īpašums būtu novērtēts atbilstoši tā tirgus vērtībai, jo realizācijas ieņēmumi izmantojami kredīta dzēšanai.…