Jāzina: halogēnogļūdeņražu iedalījums, iegūšanas metodes, dažādu faktoru ietekmi uz halogēnogļūdeņražu nukleofilās aizvietošanas un eliminēšanas reakcijas norisi, svarīgākie halogēnūdeņraži un to pielietojums.
Jāprot:
nosaukt halogēnogļūdeņražus;
izskaidrot halogēnogļūdeņražu fizikālās īpašības;
skaidrot halogēnūdeņražu ķīmiskās īpašības: reakcijas ar nukleofilajiem reaģentiem, eliminēšanas reakcijas un reakcijas ar metāliem;
raksturot halogēnarēnu īpašības.
4.1. HALOGĒNOGĻŪDEŅRAŽU IEDALĪJUMS UN NOMENKLATŪRA
Aizvietojot ogļūdeņraža molekulā vienu vai vairākus ūdeņraža atomus ar funkcionālajām grupām (Cl, OH, NH2, COOH u.c.), iegūst ogļūdeņražu atvasinājumus.
Ogļūdeņražu atvasinājumus, kuros ogļūdeņraža atlikums ir saistīts ar halogēna atomu, sauc par halogēnogļūdeņražiem. RHal
Halogēnogļūdeņražu molekulā ogļūdeņraža atlikumi var būt dažādi, kā arī halogēna atomi molekulā var būt vairāki, piemēram:
Saskaņā ar IUPAC nomenklatūru halogēnalkānu nosaukumus veido, par pamatu ņemot alkāna oglekļa atomu virkni un uzskatot halogēna atomu par aizvietotāju (1-hlor-propāns, 2-brombutāns). Biežāk lietotos halogēnalkānus nosauc arī pēc cita principa kā alkilhalogenīdus (metilhlorīds, etilbromīds).
…