1.Nosaukuma nozīme.
Alva – „... mīksts, kaļams un stiepjams metāls ar rupji kristālisku struktūru; stieņus liecot kristāliski lūst ar troksni, ko sauc par alvas kliedzienu.”
Kliedziens – protests.
Rugetta – alva.
(Galvenā varone – bērns, kas vēl audzināma, kuras vērtību sistēma vēl nav izveidojusies, tāpēc arī tik viegli liecama.)
2.Vēstījuma forma – romāns rakstīts dienasgrāmatas formā, 1. personā, jo tiek akcentēts subjektīvais skatījums. Tas ir skolnieces Rugettas skatījums uz padomju laiku 70. gadiem, 1 cilvēka redzespunkts.
3.Vēstījuma laiks – 70. gadi. Skola un komunālais dzīvoklis, kurā Rugetta ar ģimeni dzīvo. Komunālajā dzīvoklī pad laikam raksturīga vide – kaimiņš dienām un naktīm dzīro, spēlē ģitāru un dzied, otras kaimiņienes bērni nemitīgi trokšņo un klaigā.
4.Ko tad Rugetta savā dienasgrāmatā apraksta?
a)Savus klasesbiedrus, draudzenes:
klases zēni – mūžīgie kari, kā jau tīņu vecumā tas parasti ir. Nenoturīgā mīlestība – vēl pirms trim dienām viņu mīlēju, bet šodien vairs ne; pārdomas par zēniem un dzīvi kopumā, arī no pieaugušajiem saklausītas. Skolas vadība cītīgi apkaro jebkādu savstarpēju simpātiju izrādīšanu starp zēniem un meitenēm. Nonāk pat tik tālu, ka mācību pārzine Kutūzova meitenes grib vest pie skolas medmāsas, lai pārbaudītu, „kura sieva, kura – meita.”…