-
Grāmatvedības uzskaite
Peļņas vai zaudējumu uzskaitē ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi iedalās četrās apakšgrupās: izdevumi pārdotās produkcijas ražošanai (ar darbu veikšanu, pakalpojumu sniegšanu saistītās izmaksas), pārdošanas izdevumi (izdevumi par transportu, reklāmu, mārke-tingu, apdrošināšanas, muitas izdevumi) , administrācijas jeb pārvaldes izdevumi (pārvaldes aparāta darbinieku algas, sociālie atskaitījumi, dienesta vieglo automobiļu uzturēšanas izmak-sas, telpu noma, sakaru izdevumi u.c.) un citi izdevumi saimnieciskajai darbībai.
Uzņēmuma pašu kapitālā ietilpst pamatkapitāls, kas dibināšanas dokumentos reģistrēts kā dibinātāju ieguldījumu (daļu vai akciju) kopums, rezerves kapitāls, nesadalītā peļņa un ci-tas rezerves.
Pamatkapitālu var iemaksāt naudā vai ieguldīt ar mantiskām vērtībām, kur mantiskais ieguldījums var būt gan materiāls, kas sevī var ietvert pamatlīdzekļus, preces u. c., gan nema-teriāls, piemēram, tās var būt dažādas tiesības. būtiskākais mantiskā ieguldījuma nosacījums ir tāds, ka tam ir jāatbilst saimnieciskās darbības veidam.
Sabiedrības daļu uzskaitei kārto tās dalībnieku reģistru, kurā tiek iekļauta sekojoša in-formācija: fiziskajām personām- dalībnieka vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvieta, bet juridiskajām- nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese; daļas nominālā vērtība; katram dalībniekam piederošo daļu skaits; datums, kad dalībnieks pilnā mērā samaksājis sa-vas daļas.
Rezerves kapitāls jeb obligātā rezerve saskaņā ar Komerclikumu nedrīkst būt mazāka par 10 % no sabiedrības pamatkapitāla, bet atskaitījumiem jāsasniedz 5 % no pārskata gada tīrās peļņas. Pēc obligātās rezerves noteiktā lieluma sasniegšanas atskaitījumi tiek pārtraukti. Rezerves kapitālu drīkst izmantot vienīgi zaudējumu segšanai.
Nesadalītā peļņa ir pašu kapitāla sastāvdaļa, kas sadalāma nākamajā gadā pēc pārskata gada un, pamatojoties uz dalībnieku sapulces lēmumu, tiek novirzīta rezerves kapitāla izvei-došanai, dividenžu izmaksai un citiem mērķiem.
Ja uzņēmums ir reģistrēts Komercreģistrā un savu saimniecisko darbību sācis nevis no kārtējā gada janvāra, bet gan citā laikā, tad šo laika perioda īpatnību nedrīkst aizmirst ne uz-skaitē, ne arī pārskatos.
…
Uzņēmuma vadītājam ir svarīgi zināt, cik sekmīga ir bijusi uzņēmuma darbība pārskata gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, vai uzņēmums ir guvis peļņu vai cietis zaudējumus un kādā apmērā, kā arī to, kāds ir uzņēmuma finansiālais stāvoklis konkrētajā brīdī. Tam kalpo bilances, peļņas vai zaudējumu pārskatu, naudas plūsmas dati. Tie ir nesaraujami saistīti ar informāciju, ko var sis-tematizēt divās grupās: operatīvā informācija; finansu un uzskaites informācija. Katru dienu ir nepieciešams ievērojams operatīvās informācijas apjoms, piemēram, ziņas par noteikta veida preču krājumiem, lai laikus varētu veikt pasūtījumu to papildināšanai, pircēju un pasūtītāju parādu apjoms, lai veiktu nepieciešamos pasākumus, ja tie netiek nomaksāti noteiktajā termiņā, savi parādi piegādātājiem un citām organizācijām, to samaksas termiņi, naudas summas no-rēķinu kontos bankās un kasē. Finansu uzskaites dati parasti kļūst zināmi pēc noteikta laika posma, pie-mēram, pārskata perioda beigām. Finansu un uzskaites dokumentācija nav domāta tikai vadītājam, bet arī ārējiem lietotājiem (bankām, investoriem, nodokļu dienestam u.c.). Finansu un uzskaites informācijā svarīga loma ir finansu pārskatiem: bilancei, peļņas vai zaudējumu pārskatiem, naudas plūsmas pārskatiem utt. Sistēma, kas uzņēmumu nodrošina ar informāciju, ir grāmatvedība. Likumā ir paredzēts, ka uzņēmuma vadītājs organizē grāmatvedības uzskaites darbu un ir atbildīgs par grāmatvedības kārtošanu.
- Grāmatvedības teorija
- Grāmatvedības uzskaite
- Grāmatvedības uzskaites metodika
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Grāmatvedības uzskaites metodika
Konspekts augstskolai3
-
Grāmatvedības teorija
Konspekts augstskolai29
-
Grāmatvedības organizācija
Konspekts augstskolai3
-
Ārvalstu grāmatvedība un starptautiskie grāmatvedības standarti
Konspekts augstskolai32
-
Uzskaite un analīze budžeta iestādēs
Konspekts augstskolai25