1. Bretonvudsas valūtas sistēma
Valūtas sistēmu kā tādu var definēt kā valūtas attiecību organizēšanas un regulēšanas formu, kas tiek nostiprināta nacionālajā likumdošanā vai starptautiskajās vienošanos. Val. sistēma var būt nacionāla, reģionāla un starptautiska. Bretonvudsas valūtas sistēma ir starptautiskās (pasaules) v.s. piemērs.
Starptautiskās v.s. stabilitāte un funkcionēšana ir atkarīgas no sistēmas atbilstības pasaules saimniecības struktūrai, vadošo valstu interešu un ietekmes sadalījuma. Mainoties šiem apstākļiem periodiski rodas starptautiskās v.s. krīzes, kās rezultātā notiek vecās v.s. sabrukums un jaunās rašanās.
Bretonvudsas v.s. radās 1944.gadā Dženovas v.s. krīzes rezultātā, kuru izraisīja 2.pasaules karš. Saprotot, ka Dženovas v.s. vairs neatbilst pasaules prasībām un baidoties no valūtas krīzes atkārtošanas (kā pēc 1.pasaules kara un 30-jos gados), pasaules zinātnieki un politiķi sāka meklēt jaunus v.s. variantus jau kara laikā. Tika radīti plāni daudzās valstīs (Lielbritānija, Francija, ASV).
Visvairāk pazīstami plāni ir:
Keinsa plāns (izstrādāts Lielbritānijā 1940.g.) – paredzēja, ka starptautiskie norēķini notiks caur īpašo klīringa iestādi un kontos parādīsies speciālā vienība – bankors. Sistēma tika balstīta uz fix kursiem, valūtas vērtējot ar noteiktu zelta daudzumu. Viena valsts otrai piešķirtu kredītus starpt. likviditātes palielināšanai.
Vaita plāns (izstrādāts ASV 1941.g.) – paredzēja, ka starpt. norēķinu centrā būs fonds, kurā dalībvalstis iemaksās atbilstoši noteiktām kvotām. Sistēma arī balstījās uz fix kursiem, taču nebija atrisināts jautājums par aizdevumiem.
Rezultātā 1944.gadā Bretonvudsā (ASV) 44 valstis vienojās par jaunās v.s. izveidi un noteica tās galvenos darbības principus, kas izveidojās kā Keinsa un Vaita plānu kompromiss.
Bretonvudsas v.s. darbības principi:
Tika nodibināts SVF, kas regulē starpt. valūtas attiecības un sakārto tās noteiktā sistēmā; Bija paredzēts arī nodibināt analogu tirdzniecības institūciju, taču uzreiz tas neizdevās (PTO izveidoja tikai 1990-jos gados).
Katra valsts izsaka sava valūtas vērtību zeltā un, vadoties no valūtu zelta satura, tika noteikti savstarpēji valūtas kursi.…