1. Saderināšanās jēdziens un noslēgšana.
Saderināšanās- savstarpējs solījums nākotnē doties laulībā, brīvprātīgi. Saderināšanās nedod tiesību prasīt tiesas ceļā laulības noslēgšanu. Ja saistībā ar saderināšanos ir pielīgts līgumsods un ja kāds atsakās no saderināšanās, tad šislīgumsods nav spēkā. Solījums var būt rakstisks, mutisks, ar darbībām. Saderināšanās dalībnieki ir personas, kuras nākotnē vēlas stāties laulībā. Saderināšanās ir personisks raksturs. Nevar būt maldi, noslēdz pašiem klāt esot. Šķēršļi-viendzimuma personas.
2.Saderināšanas atcelšanas tiesiskās sekas.
Saderināšanās izbeidzas:
Sasniedzot ar saderināšanos saistīto mērķi; nesasniedzot šo mērķi, ja kāds no saderinātajiem mirst; nesasniedzot šo mērķi, ja saderināšana vienojoties tiek atcelta vai arī kāds no saderinātājiem atkāpjas. (šajā gadījumā ir jāatdod visa manta, ko viņiem ir dāvinājis otrs saderinātājs, vecāki, vai trešās personas.
CL paredz 3 gadījumus, kad dāvanas atpakaļ nav jāatdod:
1)saderinātais dāvinātājs miris;
2) dāvinātājs atteicies doties laulībā bez svarīga iemesla un
3) dāvinātāja uzvešanās bijusi otram saderinātajam svarīgs iemesls no laulības atteikties.
Jāmin arī zaudējumu atlīdzība. Par pamatu zaudējumu atlīdzībai var būt: izdevumi, kas radušies ar nenoslēgto laulību (kāzu kleita u.c.); kas radušies delikta rezultātā un ar ko ir saistīta atteikšanās laulību noslēgt;
Noilguma termiņš- 1g. laikā no brīža, kad saderināšanās ir atcelta vai kad saderinātais no tās ir atkāpies. Ja saderinātā līgava ir bijusi grūtniecības stāvoklī,tad no bērna piedzimšanas brīža.
3. Laulības noslēgšanas noteikumi.
Laulība-brīvprātīga, vienlīdzīga savienība starp vīrieti un sievieti, kuru noslēdz, lai izveidotu ģimeni un kuras rezultātā rodas tiesības un pienākumi vienam pret otru. Jābūt sasniegušam 18g.v., izņēm.gadījumos no 16 g. Tad vajadzīga vecāka atļauja, ja nav vecāku, tad aizbildņa atļauja. Ja atsakās dot šo atļauju, tad atļauju var dot bāriņtiesa.
Laulība ir aizliegta:
1)starp personām,kuras tiesa ir atzinusi par rīcībnespējīgām,
2)radinieki taisnā līnijā-brāļiem ar māsām, pusbrāļiem un pusmāsām,
3)adoptētājam ar adoptējamo līdz adopcijas attiecību izbeigšanās, aizbild. ar aizbilstamo vai aizgād. ar aizgādnībā esošo līdz aizbildnības vai aizgādnības izbeigšanos,
4)personai, kas jau sastāv laulībā,
5)viena dzimuma personām. Šie noteikumi ir saistoši visām institūcijām.
4.Laulības noslēgšanas kārtība.
Laulību var noslēgt gan Dzimtsarakstu nodaļā, gan baznīcā. CL nosaka, kādas konfesijas garīdznieki ir tiesīgi laulāt- tie ir luterāņi, Romas katoļi, pareiztic., vecticībn., metodisti, bapt., 7.dienas adventisti, Mozus ticīgie. Nelaulā, ja zināmi šķēršļi laulībai. Dzimtsarakstu nodaļā laulā atklāti nodaļas telpās vai citās piemērotās telpās.(CL nenosaka , kādas ir citas piemērotas telpas). …